Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Śniadania. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Śniadania. Pokaż wszystkie posty

środa, 24 grudnia 2014

Pasztet wegetariański z pieczarek (ok. 135 kcal / 100g)

Po długiej nieobecności pierwszy świąteczny przepis :) pasztet bez mięsa, w sam raz na Wigilię, a i mojemu tacie zasmakował :)

Składniki:

700 g oczyszczonych pieczarek
1 cebula (95 g)
1 marchewka (115 g)
2 małe ząbki czosnku (8 g)
2 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
50 g bułki tartej (na wszelki wypadek przygotowujemy 100 g)

przyprawy:
sól, pieprz (według uznania) (ja dałam płaską łyżeczkę soli do gotowania pieczarek i płaską do gotowej masy)
majeranek, szczypta
tymianek, delikatnie po całej powierzchni masy
gałka muszkatołowa, 1/3 łyżeczki
słodka papryka, 1/3 łyżeczki
kolendra, 1/3 łyżeczki
imbir, do 1/3 łyżeczki
(2 sztuki) liście laurowe
(3-4 ziaren) ziele angielskie

2 łyżki oleju do smażenia

Przygotowanie:

1. Pieczarki kroimy na mniejsze cząstki, gotujemy do miękkości w osolonej wodzie z liśćmi laurowymi i zielem angielskim.

2. Na oleju smażymy pokrojoną w pióra cebulę, posiekany czosnek i startą marchewkę.

3. Pieczarki odsączamy z wody, dodajemy usmażone warzywa, sól, pieprz wszystko razem mielimy przy pomocy blendera.

4. Do masy dodajemy żółtka, przyprawy, 50 g bułki tartej, mieszamy

5. Białka ubijamy, mieszamy z masą, ew. w razie potrzeby dodajemy jeszcze bułki tartej, żeby ciasto nie było zbyt rzadkie.

Pieczenie:

6. Pieczemy w formie wyłożonej papierem do pieczenia, lub wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą.
7. Pieczemy w temp 180 stopni, ok. 1,5 godziny (myślę, że mogłam go potrzymać jeszcze dłużej), po 45 min zmieniamy na termoobieg. Pieczemy do mocno spieczonej skórki.

Forma: 

Aluminiowa foremka o wymiarach ok. 23 cm x 10 cm


Kalorie:

Całość: 725 kcal 
ok. 135 kcal / 100 g schłodzonego pasztetu

Smacznego! :) 



Wesołych Świąt!  
 
Lekkie Święta Lekkie niskokaloryczne Święta oraz Sylwester

środa, 5 listopada 2014

Ciasto otrębowe, pełnoziarniste - na drugie śniadanie (ok. 310 kcal /100g)

Ciasto idealne na drugie śniadanie do pracy, na uczelnie, do szkoły - zwarte, nie rozpada się, nie jest kłopotliwe w "transporcie". Będzie to smaczna, słodka pełnoziarnista przekąska pełna zdrowych otrębów, która doda Ci sił do dalszej pracy, nauki - ciasto, po którym nie chcę się po chwili znowu coś przekąsić.

Składniki:

1 szklanka (135 g) mąki pszennej pełnoziarnistej
pół szklanki (60 g) otrębów owsianych
pół szklanki (35 g) otrębów żytnich
4 jajka (osobno białka, osobno żółtka)
pół szklanki cukru (100 g) - myślę, że spokojnie można dać o 1/3 mniej
2 łyżki (40 g) rodzynek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki mleka 2% (25 ml) - tylko jeśli ciasto jest ciut za gęste

Przygotowanie:
1. Najpierw rodzynki namaczamy w wodzie.
2. Białko ubijamy, dodając po trochu cukier (jak przy robieniu bez).
3. Odcedzamy rodzynki i posypujemy odrobiną mąki, mieszamy.
4. Do białka dodajemy żółtka, miksujemy chwileczkę na niskich obrotach przy pomocy miksera, dodajemy otręby, przesianą mąkę i proszek do pieczenia, miksujemy, tylko tyle żeby składniki się połączyły. W razie potrzeby dodajemy trochę mleka.
5. Dodajemy rodzynki, mieszamy łyżką.    
6. Pieczemy 35-40 min w temperaturze 170-180 stopni. Do suchego patyczka. Po upieczeniu czekamy aż ostygnie.

Forma:

Forma o wymiarach ok. 25 x 10 cm

Kaloryczność:

Kaloryczność na 100 g ostudzonego ciasta: ok. 310 kcal/100g
1 porcja 55 g (zdjęcie, jeden kawałek grubości ok. 1-1,5 cm): 171 kcal

Uwagi:
Polecam jeść z dżemem, marmoladą. 


Smacznego! :) 
http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki
Moje wypieki i desery na każdą okazję

środa, 1 października 2014

Pasta pieczarkowa z tofu (ok. 110 kcal/100 g)


 Śniadanie na trawie :) (na zdjęciu oprócz pasty pieczarkowej-tofu: sałata lodowa, kiełki rzodkiewki, prażone siemię lniane, papryka, rzodkiewka)

Tym razem przygotowałam pastę z tofu wędzonym, ale można równie dobrze dodać zwykłe tofu, to dodawało aromatu i posmaku pasty z wędzonej ryby ;) Ze zwykłym tofu wychodzi coś na kształt wegetariańskiego pasztetu do smarowania :) Obie wersje polecam z ogórkiem kiszonym. 

Składniki (ok. 170 g schłodzonej pasty):

10 g (1 łyżka) masła
50 g tofu wędzonego
270 g pieczarek (lepiej więcej niż mniej, żeby tofu za bardzo nie przebiło smaku)
sól, pieprz

Przygotowanie:
 
1. Kroimy pieczarki i dusimy je na maśle. Czekamy aż ostygną.
2. Pieczarki przekładamy do garnuszka lub innego naczynia, dodajemy pokrojone tofu, sól, pieprz.
3. Miksujemy na gładko za pomocą blendera.
4. Próbujemy, w razie potrzeby dosalamy. Przechowujemy w lodówce.

Polecam jeść na kanapkach z dodatkiem plasterków ogórka kiszonego.

Kaloryczność:

Schłodzona pasta (kcal/100g): 110 kcal/100 g
Do posmarowania obydwu połówek przekrojonej bułki: ok. 50 g (grubo posmarowana) - tj. 55 kcal
 
Smacznego! :)

Grzyby

czwartek, 11 września 2014

Chleb fasolowy (bez mąki, z mlekiem w proszku) - 200 kcal/100 g


Składniki:

1 puszka (240 g) białej fasoli (może być też czerwona)
3 jajka
10 g (1 płaska łyżka) masła
0,5 szklanki (50 g) odtłuszczonego mleka w proszku 
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki sody 
1 łyżeczka ziół prowansalskich (lub inne zioła - jako smak przewodni) 
1 łyżka (15 g) siemienia lnianego (ziarenka) 
sól, pieprz 

Przygotowanie: 

1. Roztapiamy masło i zostawiamy aby ostygło.
2. Odsączamy fasolę z zalewy, dodajemy do niej jajka, mleko w proszku, sodę, proszek do pieczenia, przestudzone masło, sól, pieprz i miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji. 
3. Dodajemy zioła prowansalskie i siemię lniane, mieszamy. 
4. Masę wylewamy do małej foremki (wcześniej trochę ją natłuścić) i po wierzchu lekko posypujemy siemieniem lnianym. 
4. Wkładamy do piekarnika 

Pieczenie: 

Ustawiamy piekarnik na 190 stopni - grzałka: góra-dół 
Wkładamy ciasto i przykręcamy do 180 stopni. 
Czas pieczenia - 35 min    

Forma:
wąska aluminiowa foremka jednorazowa - dł. spodu 20 cm

Uwagi:
Po przestudzeniu przechowujemy w lodówce. Nie jemy ciepłego.  

Kaloryczność: 

cały chlebek - 820 kcal
w przeliczeniu na 100 g schłodzonego ciasta: 200 kcal/100 g
jedna kromeczka - ok. 40 kcal

Smacznego! :)

środa, 16 lipca 2014

Pikantne placki z kukurydzy


Składniki (na 1 porcję - zdjęcie):

Ciasto:
1 puszka (280 g) kukurydzy
1 jajko
1,5 łyżki (15 g) mąki pełnoziarnistej
3/4 łyżeczki koncentratu pomidorowego (5 g)

przyprawy:
sól, kolendra (do pół łyżeczki), kurkuma (pół łyżeczki), chili (do pół łyżeczki) [wedle uznania można więcej/mniej, na pierwszy raz bym nie przesadzała i zobaczyła czy na przyszłość można dosypać więcej przypraw :) ]

do smażenia:
płaska łyżeczka (5 g) masła

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki blendujemy razem.
2. Na maśle smażymy niewielkie placuszki, wykładamy ciasto po 1 łyżce i trochę rozsmarowujemy, żeby nie były za grube.
[Małe, ponieważ ciężko przerzucają się na drugą stronę, myślę że na 1 jajko i tą ilość mąki można dać sporo mniej kukurydzy wtedy będą ściślejsze.]
3. Gdy podsmażą się z jednej strony i da się pod nie podłożyć łopatkę (ja używałam takiej jak do hamburgerów, mieści się na niej cały placuszek), przewracamy na drugą stronę.
4. Smażymy do drugiej stronie i gotowe.
5. Można podawać z ketchupem lub ulubionym sosem, ciekawie smakują także z serkiem kremowym Apetina pesto i rukola.

Kaloryczność:
porcja ze zdjęcia (ilość składników z przepisu): 410 kcal

Smacznego!
Kukurydziane wariacje III

środa, 30 października 2013

Placki z dyni (zdj. - porcja ok. 350 kcal)


Składniki (1 porcja - zdj.):

200 g (maksymalnie) obranej, startej dyni (drobne paski)
1 jajko
2,5 łyżki (25 g) mąki pszennej
1 czubata łyżeczka (10 g) masła (do smażenia)
1 łyżeczka cukru plus preferowany słodzik, tu: 2 miareczki stevii (lub więcej cukru ;) - kaloryczność podana dla 1 łyżeczki)
cynamon (pół łyżeczki)

dodatki:
1 łyżeczka cukru pudru,
sos do deserów o smaku toffi (tu: 7g, ile widać na zdjęciu, lekko polane po całości)

Przygotowanie:

1. Jajko rozbić, dodać mąkę, cukier i cynamon  - połączyć mikserem
2. Dodać startą dynię, wymieszać
3. Lepić płaskie placuszki i smażyć na maśle do przyrumienienia

Polać sosem, posypać cukrem pudrem lub jak i czym kto woli ;)

Kalorie:
1 porcja bez sosu: ok. 310 kcal
1 porcja z sosem i cukrem pudrem: 350 kcal


Propozycje: myślę, że do placków pasowałaby kwaskowa nuta, może jakiś sos wiśniowy lub truskawkowy? Albo do dyni dodać trochę startego jabłka (tak zrobię następnym razem, chyba, że ktoś wypróbuje wcześniej i się tutaj podzieli wrażeniami ;)) albo może polać lukrem z cytryny... ? 


 Z okazji Halloween 12 kg dynia z własnego ogródka oraz mój mały pomocnik :)



Smacznego! :) 



niedziela, 7 lipca 2013

Pasta z kaszy gryczanej i pieczarek (bezmięsny pasztet)



Składniki (na ok. 4 bułki):
25 g kaszy gryczanej (1/4 torebki)
100 g pieczarek (dwie duże)
1 jajko
1 ząbek czosnku
1/4 cebuli (16 g)
1 łyżka oleju
sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Ugotuj kaszę gryczaną (porada jak gotować kaszę gryczaną)
2. Na oleju podsmaż cebulkę i pieczarki (smaż, aż woda całkiem odparuje), pod koniec dodaj posiekany czosnek.
3. Ugotuj jajko na twardo i poczekaj aż wszystko ostygnie.


4. Połącz składniki. Dodaj soli, pieprzu według uznania.
5. Wszystko razem zblenduj.

Polecam z ogórkiem kiszonym lub ew. z pomidorem


Kalorie:

ok. 135 kcal/100 g
porcja (ok. 45 g na dwie połówki bułki) - 61 kcal

Smacznego!


Zainspiruj się kaszą!

Przepis od Kasiekw gotuje

piątek, 29 marca 2013

Pasta z makreli


Składniki:
2 wędzone makrele (razem ok. 600 g)
5 jajek ugotowanych na twardo
4 średnie kiszone ogórki
1 średnia cebula
majonez light (słoik 260 g) (użyłam majonezu firmy mosso)

Przygotowanie:
1. Oporządzamy makrele, wybieramy mięso, starając się wyjąć wszystkie ości.  
2. Do ryby dodajemy poszatkowane jajka, drobno pokrojone ogórki i posiekaną cebulę.
3. Dodajemy majonezu - tyle, żeby składniki dobrze się połączyły (na tą ilość makreli użyłam prawie cały słoik).




Kalorie:
Całość - ok. 2630 kcal
Łyżka (25g) - ok 65 kcal

Smacznego!

czwartek, 28 marca 2013

Bułka z jajkiem


Składniki:
bułka żytnia (może być grahamka, bułka "zośka") 
jajko
plasterek dowolnej szynki (najlepiej jakiejś podwędzanej; może być też bekon)
sól
kropla oleju/masła

Przygotowanie:
1. Jajko smażę na dobrze rozgrzanej, posmarowanej tłuszczem patelni (olej rozcieram ręcznikiem papierowym, patelnia ma się jedynie błyszczeć).
2. Obok jajka na patelni kładę połówki bułki (co jakiś czas przewracam je na drugą stronę).
3. Gdy białko się już zetnie (żółtko się trzyma, nie lata), przewracam jajko na drugą stronę (w moim przypadku  najlepiej sprawdza się do tego metalowa szpachelka do hamburgerów).
4. Na patelnię kładę szynkę, chwilę smażę z jednej i z drugiej strony, tak żeby się trochę podsmażyła ale nie wysuszyła.
5. Chwilę czekam (w zależności od tego jakiej konsystencji ma być żółtko, trochę dłużej lub króciutko - niestety trzeba to samemu wyczuć)
6. Zdejmuję bułkę, na bułkę kładę szynkę, potem jajko, solę i przykrywam drugą połówką bułki.
 
Kalorie: ok. 320 kcal (w zależności od rodzaju szynki), bez szynki - 280 kcal.


Mój ulubiony sposób jedzenia jajka na śniadanie :) Niestety trzeba dojść do wprawy :) Ile razy żółtko mi się przy tym rozlało nie zliczę, ale warto było ;)


Smacznego!


Licznik odwiedzin