Dzisiaj bardziej kalorycznie niż zwykle, bo na oleju i z serem :) Myślę, że kotleciki wyszłyby też z piekarnika, może następnym razem zaryzykuje i sprawdzę :)
Składniki (porcja - zdjęcie):
180 g mielonej piersi z kurczaka
45 g startego lub drobno pokrojonego sera żółtego
55 g posiekanych pieczarek
4 g mąki szymanowskiej (1 łyżeczka)
4 g bułki tartej (1 łyżeczka)
20 g (pół) roztrzepanego jajka
sól
pieprz
do smażenia 1 łyżka oleju
Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki mieszamy.
2. Wilgotnymi dłońmi lepimy małe kotleciki.
3. Smażymy na oleju. Można spróbować w piekarniku :) Jeżeli spróbujecie z piekarnika, dajcie znać jak wyszło :)
(gdyby nie chciało się zlepiać dodać więcej bułki lub mąki)
Kaloryczność:
Porcja (zdjęcie) - ok. 510 kcal (bez oleju - 420 kcal)
Smacznego!
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Obiady. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Obiady. Pokaż wszystkie posty
czwartek, 22 października 2015
wtorek, 29 września 2015
Pierś z indyka w sosie curry z mlekiem kokosowym (ok. 205 kcal / 100 g; porcja ok. 455 kcal) #tajskie
Indyk ku mojemu zaskoczeniu wyszedł przepyszny :) moja ocena to 10/10. Spodziewałam się, że to danie może okazać się niewypałem, a tu taka niespodzianka :) Polecam.
(jest to zmodyfikowany przepis doradcy smaku, dostępny pod adresem: http://www.doradcasmaku.pl/przepis/346931/doradca-smaku-iii-odc.-22-indyk-w-sosie-curry.html?widok=krok-po-kroku)
Składniki (4 porcje jak na zdjęciu lub mniej ;)):
480 g piersi z indyka
140 g obranego jabłka (1 sztuka)
90 g cebuli (1 sztuka)
9 g czosnku (2 dość małe ząbki)
20 g płatków z migdałów
385 g mleka kokosowego (1 puszka 400 ml)
1 łyżka oleju
przyprawy: curry, kolendra, cayenne/chilli, sól, pieprz
dodatkowo: ryż (u mnie 40 g suchego parboiled z dzikim)
Przygotowanie:
1. Indyka kroimy w małą kostkę i smażymy na łyżce oleju.
2. Jabłko i cebulę ścieramy na tarce (duże oczka).
3. Czosnek siekamy.
4. Mięso zdejmujemy z patelni (po takim czasie żeby nie było surowe) i zarumieniamy na niej migdały (ja je wcześniej jeszcze trochę pokruszyłam.
5. Gdy się zarumienią dodajemy jabłka, cebulę, czosnek oraz przyprawy curry, kolendrę, chilli (na początek tak pół łyżeczki curry, i trochę mniej kolendry i chilli), gotujemy wszystko chwilę na wolnym ogniu, aby smaki się połączyły.
6. Dodajemy wymieszane mleko kokosowe i dalej smażymy.
7. Gdy smaki się przegryzą dodajemy usmażonego wcześniej indyka. Smażymy, próbujemy, solimy, pieprzymy i w razie potrzeby dodajemy więcej przypraw. Ja dodałam jeszcze sporo curry i ciut więcej chilli. Zazwyczaj nie lubię curry w dużych ilościach ale tutaj jakoś cały czas wydawało mi się mało wyczuwalne, musicie spróbować i dodać odpowiednią ilość według uznania. :)
8. Gotujemy na małym ogniu aż wszystko się zredukuje i będzie miało konsystencję jak na zdjęciu wyżej :) (trochę jak mało ścięta jajecznica ;) )
Kaloryczność:
Całość - waga po zredukowaniu ok. 680 g - 1400 kcal
Kcal na 100 g: ok. 205 kcal /100g
1 porcja (zdjęcie) ok. 150 g (0,22 całości) - 307 kcal (z ryżem 455 kcal)
Tak wygląda moja porcja :) zaznaczam, że mój chłopak <przepraszam, narzeczony ;)> zjadł ponad dwie i reszta domowników już tylko sobie spróbowała co nieco prosto z patelni, nawet nie opłacało się gotować ryżu. :)
Smacznego!
(jest to zmodyfikowany przepis doradcy smaku, dostępny pod adresem: http://www.doradcasmaku.pl/przepis/346931/doradca-smaku-iii-odc.-22-indyk-w-sosie-curry.html?widok=krok-po-kroku)
Składniki (4 porcje jak na zdjęciu lub mniej ;)):
480 g piersi z indyka
140 g obranego jabłka (1 sztuka)
90 g cebuli (1 sztuka)
9 g czosnku (2 dość małe ząbki)
20 g płatków z migdałów
385 g mleka kokosowego (1 puszka 400 ml)
1 łyżka oleju
przyprawy: curry, kolendra, cayenne/chilli, sól, pieprz
dodatkowo: ryż (u mnie 40 g suchego parboiled z dzikim)
Przygotowanie:
1. Indyka kroimy w małą kostkę i smażymy na łyżce oleju.
2. Jabłko i cebulę ścieramy na tarce (duże oczka).
3. Czosnek siekamy.
4. Mięso zdejmujemy z patelni (po takim czasie żeby nie było surowe) i zarumieniamy na niej migdały (ja je wcześniej jeszcze trochę pokruszyłam.
5. Gdy się zarumienią dodajemy jabłka, cebulę, czosnek oraz przyprawy curry, kolendrę, chilli (na początek tak pół łyżeczki curry, i trochę mniej kolendry i chilli), gotujemy wszystko chwilę na wolnym ogniu, aby smaki się połączyły.
6. Dodajemy wymieszane mleko kokosowe i dalej smażymy.
7. Gdy smaki się przegryzą dodajemy usmażonego wcześniej indyka. Smażymy, próbujemy, solimy, pieprzymy i w razie potrzeby dodajemy więcej przypraw. Ja dodałam jeszcze sporo curry i ciut więcej chilli. Zazwyczaj nie lubię curry w dużych ilościach ale tutaj jakoś cały czas wydawało mi się mało wyczuwalne, musicie spróbować i dodać odpowiednią ilość według uznania. :)
8. Gotujemy na małym ogniu aż wszystko się zredukuje i będzie miało konsystencję jak na zdjęciu wyżej :) (trochę jak mało ścięta jajecznica ;) )
Kaloryczność:
Całość - waga po zredukowaniu ok. 680 g - 1400 kcal
Kcal na 100 g: ok. 205 kcal /100g
1 porcja (zdjęcie) ok. 150 g (0,22 całości) - 307 kcal (z ryżem 455 kcal)
Tak wygląda moja porcja :) zaznaczam, że mój chłopak <przepraszam, narzeczony ;)> zjadł ponad dwie i reszta domowników już tylko sobie spróbowała co nieco prosto z patelni, nawet nie opłacało się gotować ryżu. :)
Smacznego!
wtorek, 8 września 2015
Zupa/leczo pomidorowe z makaronem z cukinii (porcja - ok. 195 kcal)
Dzisiaj dzień dobrych wiadomości i z tej okazji postanowiłam wstawić nowy przepis na bloga. Moja dobra wiadomość dla Was na dzisiaj: można zjeść małokalorycznie, 'warzywnie' a smacznie :)
Moja mama poleca, co więcej, poleca mój tata, który jest typowym mięsożercą - a polecenie moich rodziców, jeśli chodzi o rzeczy warzywne, fit, itp., jest potwierdzeniem dobrego smaku ;)
Składniki (1 duża porcja - 1,5 miseczki):
500 ml bulionu
60 g cebuli (1 sztuka)
400 g pomidorów bez skórki (3 średnie sztuki)
35 g papryki czerwonej (kawałek szerokości ok. 5-6 cm)
20 g koncentratu pomidorowego (ok. 1,5-2 łyżeczki)
200 g cukinii (kawałek ok. 13 cm dość grubej cukinii)
przyprawy: oregano, zioła prowansalskie i ew. chilli
Przygotowanie:
1. Cebulę kroimy w małe kawałki (połowy piórek) ale bez przesady, nie siekamy.
2. Pomidory pozbawione skóry kroimy w małe kawałeczki (mniej więcej 1x1cm)
3. Tak samo kroimy paprykę.
4. Do buliony dodajemy pomidory i koncentrat, następnie cebulę i paprykę. Całość gotujemy na bardzo małym ogniu przez dłuższy czas (pod uchyloną pokrywką), powiedzmy ok. godziny ale moim zdaniem im dłużej tym robi się smaczniejsze. W międzyczasie dodajemy przyprawy według uznania (myślę, że oregano tak pół łyżeczki maks., to samo zioła).
5. W międzyczasie obieramy cukinię, kroimy w cienkie plastry (ok. 3 mm), które potem kroimy wzdłuż na "makaron" (szerokość ok. 3-4 mm).
6. Przygotowany "cukiniowy makaron" dodajemy do zupy na jakieś 30 min przed podaniem (chociaż może potrzebować dłużej żeby całkiem zmięknąć, jednak twardość cukinii zależy od preferencji a nitki elastyczne robią się bardzo szybko) i gotujemy całość pod przykryciem.
Kaloryczność:
1 porcja (podane składniki) - ok. 195 kcal
Uwagi: Jeśli chodzi o ten przepis to zachęcam do eksperymentowania :) najlepiej dodać jeszcze żółtej i zielonej papryki, ja dzisiaj jednak postawiłam na mocno pomidorowy smak :)
Smacznego! :)
Moja mama poleca, co więcej, poleca mój tata, który jest typowym mięsożercą - a polecenie moich rodziców, jeśli chodzi o rzeczy warzywne, fit, itp., jest potwierdzeniem dobrego smaku ;)
Składniki (1 duża porcja - 1,5 miseczki):
500 ml bulionu
60 g cebuli (1 sztuka)
400 g pomidorów bez skórki (3 średnie sztuki)
35 g papryki czerwonej (kawałek szerokości ok. 5-6 cm)
20 g koncentratu pomidorowego (ok. 1,5-2 łyżeczki)
200 g cukinii (kawałek ok. 13 cm dość grubej cukinii)
przyprawy: oregano, zioła prowansalskie i ew. chilli
Przygotowanie:
1. Cebulę kroimy w małe kawałki (połowy piórek) ale bez przesady, nie siekamy.
2. Pomidory pozbawione skóry kroimy w małe kawałeczki (mniej więcej 1x1cm)
3. Tak samo kroimy paprykę.
4. Do buliony dodajemy pomidory i koncentrat, następnie cebulę i paprykę. Całość gotujemy na bardzo małym ogniu przez dłuższy czas (pod uchyloną pokrywką), powiedzmy ok. godziny ale moim zdaniem im dłużej tym robi się smaczniejsze. W międzyczasie dodajemy przyprawy według uznania (myślę, że oregano tak pół łyżeczki maks., to samo zioła).
5. W międzyczasie obieramy cukinię, kroimy w cienkie plastry (ok. 3 mm), które potem kroimy wzdłuż na "makaron" (szerokość ok. 3-4 mm).
6. Przygotowany "cukiniowy makaron" dodajemy do zupy na jakieś 30 min przed podaniem (chociaż może potrzebować dłużej żeby całkiem zmięknąć, jednak twardość cukinii zależy od preferencji a nitki elastyczne robią się bardzo szybko) i gotujemy całość pod przykryciem.
Kaloryczność:
1 porcja (podane składniki) - ok. 195 kcal
Uwagi: Jeśli chodzi o ten przepis to zachęcam do eksperymentowania :) najlepiej dodać jeszcze żółtej i zielonej papryki, ja dzisiaj jednak postawiłam na mocno pomidorowy smak :)
Smacznego! :)
piątek, 4 września 2015
Wegetariańskie fit kotlety z kaszy jaglanej (porcja ok. 435 kcal)
W mojej kuchni przyszła pora na kaszę jaglaną :) kotleciki wyszły super, spróbowałam także jaglanego jabłecznika, jednak on pozostawiał wiele do życzenia i zupełnie nie przypadł mi do gustu. Na pewno moje eksperymenty na tym się nie zakończą, bo kasza daje dużo możliwości ;)
Składniki (1 porcja - zdjęcie):
65 g suchej kaszy jaglanej (ok. 5 łyżek)
40 g papryki czerwonej (mniej niż 1/4 całej)
45 g bakłażana (ok. 1/5 całego)
45 g pora (kawałek ok. 10 cm)
35 g pomidora (ok. 2 grube plastry)
20 g roztrzepanego jajka (ok. 1/3 dużego)
+olej do smażenia:
1 łyżeczka do smażenia warzyw
1 łyżka do smażenia kotletów
przyprawy: sól, pieprz, tymianek, oregano, słodka papryka
Przygotowanie:
1. Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu.
2. Bakłażana najpierw kroimy w plastry, posypujemy solą, jak wypuści sok, ścieramy go ręcznikiem kuchennym albo opłukujemy.
3. Paprykę, bakłażana, pomidora kroimy w drobną kostkę.
4. Pora ciekamy
5. Na łyżeczce oleju smażymy i dusimy do miękkości: paprykę, bakłażana i pora, jak zmiękną dodajemy pomidory, przykrywamy i dusimy na malutkim ogniu.
6. Do przestudzonej kaszy dodajemy przestudzone warzywa z patelni oraz jajko i przyprawy, mieszamy.
7. Wilgotnymi dłońmi lepimy niewielkie kotleciki, które smażymy na łyżce rozgrzanego tłuszczu.
Uwagi: Kotleciki mają tendencję do rozpadania się, więcej tłuszczu powoduje, że rozpadają się trochę mniej, jednak staram się zredukować jego użycie do minimum. Zastanawiam się jeszcze jak wyszłyby upieczone w piekarniku. Jeżeli spróbujecie przygotować je jakoś inaczej dajcie znać :)
Kaloryczność:
porcja (zdjęcie) - ok. 435 kcal
Smacznego! :)
Składniki (1 porcja - zdjęcie):
65 g suchej kaszy jaglanej (ok. 5 łyżek)
40 g papryki czerwonej (mniej niż 1/4 całej)
45 g bakłażana (ok. 1/5 całego)
45 g pora (kawałek ok. 10 cm)
35 g pomidora (ok. 2 grube plastry)
20 g roztrzepanego jajka (ok. 1/3 dużego)
+olej do smażenia:
1 łyżeczka do smażenia warzyw
1 łyżka do smażenia kotletów
przyprawy: sól, pieprz, tymianek, oregano, słodka papryka
Przygotowanie:
1. Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu.
2. Bakłażana najpierw kroimy w plastry, posypujemy solą, jak wypuści sok, ścieramy go ręcznikiem kuchennym albo opłukujemy.
3. Paprykę, bakłażana, pomidora kroimy w drobną kostkę.
4. Pora ciekamy
5. Na łyżeczce oleju smażymy i dusimy do miękkości: paprykę, bakłażana i pora, jak zmiękną dodajemy pomidory, przykrywamy i dusimy na malutkim ogniu.
6. Do przestudzonej kaszy dodajemy przestudzone warzywa z patelni oraz jajko i przyprawy, mieszamy.
7. Wilgotnymi dłońmi lepimy niewielkie kotleciki, które smażymy na łyżce rozgrzanego tłuszczu.
Uwagi: Kotleciki mają tendencję do rozpadania się, więcej tłuszczu powoduje, że rozpadają się trochę mniej, jednak staram się zredukować jego użycie do minimum. Zastanawiam się jeszcze jak wyszłyby upieczone w piekarniku. Jeżeli spróbujecie przygotować je jakoś inaczej dajcie znać :)
Kaloryczność:
porcja (zdjęcie) - ok. 435 kcal
Smacznego! :)
piątek, 21 sierpnia 2015
Filety z udek kurczaka z kaszą gryczaną (porcja - ok. 400 kcal)
Zdjęcia przepuszczone przez filtr, krzywe kolory i inne bajery - ich naturalny kolor w połączeniu z lampą błyskową nie oddawał smaku, który jest zdecydowanie lepszy niż mogą to ocenić nasze oczy :)
Hej wszystkim! Mój blog przeszedł w stan hibernacji, głównie z powodu pisania pasjonującej magisterki i wyjazdu. Gotować oczywiście gotowałam, ale głównie to co już sprawdzone i dawno wam znane :) Teraz z uwagi na chwilowe wakacje postanawiam się poprawić, przetestować nowe przepisy i podzielić się z wami moimi kuchennymi eksperymentami. Dzisiaj jako pierwsze po długiej przerwie nowe odkrycie - filety z udek kurczaka, uwielbiam. Najlepsze z rożna, jednak nie będę pisać o tym jak wbić kawałki kurczaka na metalowy pręt i czekać aż się zrobią :)
Składniki (1 porcja - zdjęcie):
ok. 100 g (tu: 110 g) pokrojonych w małą kostkę filetowanych udek z kurczaka
3 g masła (pół łyżeczki)
majeranek, sól, przyprawa do kurczaka/dań z drobiu
ok. 70 ml wody (w razie potrzeby ciut więcej lub mniej)
50 g kaszy gryczanej niepalonej (+55 ml wody)
Przygotowanie:
1. Kawałki kurczaka mieszamy z przyprawami (posypujemy po całości, jak dla mnie dość mocno - jedynie soli mniej). Niech tak sobie poleżą w lodówce z godzinkę czy dwie.
2. Do żaroodpornej miski wkładamy kawałeczek masła, na to kawałki kurczaka i zalewamy wodą.
3. Naczynie wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180-200 stopni na ok. 30 min (termoobieg). Czasem możemy zamieszać, jeżeli kurczak wychyla się z wody i przypieka.
4. W między czasie gotujemy kaszę. Ja robię to w parowarze - do pojemnika z kaszą wlewam wrzątek (55 ml) i gotuje w parowarze ok. 30 min.
Uwagi: Kurczaka możecie zrobić w garnuszku pod przykryciem, a kaszę tak jak lubicie, więc naczynie żaroodporne i parowar nie są niezbędne ;)
Kaloryczność:
Porcja (zdjęcie) - ok. 400 kcal (bez kaszy - ok. 230)
Udka w smaku przypominają maślanego kurczaka, którego kiedyś robiła moja mama. Zawsze maczałam chlebek w tym pysznym sosie... mmm... taka namiastka smaku dzieciństwa :)
Smacznego! :)
Do zobaczenia wkrótce. Kolejny przepis: Marchewkowy a la tort z kremem cytrynowym ;)
czwartek, 30 kwietnia 2015
Pierś z kurczaka zapiekana z ryżem i cebulą (porcja - ok. 420 kcal)
Zmodernizowana wersja dużo bardziej maślano-tłustego przepisu. Co jest najlepsze w tej propozycji obiadowej? Ryż! Ryż jest przepyszny, w zasadzie nie przypomina ryżu, bardziej kaszę, rozpływa się w ustach. Na blogu pojawi się niebawem także wersja bez mięsa.
Składniki (porcja dla jednej osoby - zdjęcie):
200 g piersi z kurczaka
0,5 kostki rosołowej
0,5 (50 g) cebuli
0,5 łyżeczki (4 g) masła
35 g (2 czubate łyżki) ryżu białego
pół łyżeczki (2 g) cukru
przyprawy: majeranek, oregano, zioła prowansalskie, tymianek, słodka papryka
Przygotowanie:
1. Pierś z kurczaka kroimy w drobną kostkę, solimy (niewiele), posypujemy po całości przyprawami i wstawiamy do lodówki na pół godziny.
2. Cebulę drobno siekamy.
3. Pół kostki rosołowej rozpuszczamy w szklance wrzątku, dodajemy masło i cukier, mieszamy.
4. Do małej żaroodpornej miski wsypujemy suchy ryż, następnie cebulę. Na wierzchu układamy kawałki piersi z kurczaka.
5. Wszystko zalewamy przygotowanym bulionem.
Pieczenie:
1. Pieczemy 1h - 1 h 20 min w 175 stopniach.
2. Jakieś 15 minut przed końcem możemy wszystko zamieszać (jak kawałki kurczaka będą się przypiekać).
Kaloryczność:
porcja (zdjęcie) - ok. 420 kcal
Smacznego! :)
I udanej majówki :)
Składniki (porcja dla jednej osoby - zdjęcie):
200 g piersi z kurczaka
0,5 kostki rosołowej
0,5 (50 g) cebuli
0,5 łyżeczki (4 g) masła
35 g (2 czubate łyżki) ryżu białego
pół łyżeczki (2 g) cukru
przyprawy: majeranek, oregano, zioła prowansalskie, tymianek, słodka papryka
Przygotowanie:
1. Pierś z kurczaka kroimy w drobną kostkę, solimy (niewiele), posypujemy po całości przyprawami i wstawiamy do lodówki na pół godziny.
2. Cebulę drobno siekamy.
3. Pół kostki rosołowej rozpuszczamy w szklance wrzątku, dodajemy masło i cukier, mieszamy.
4. Do małej żaroodpornej miski wsypujemy suchy ryż, następnie cebulę. Na wierzchu układamy kawałki piersi z kurczaka.
5. Wszystko zalewamy przygotowanym bulionem.
Pieczenie:
1. Pieczemy 1h - 1 h 20 min w 175 stopniach.
2. Jakieś 15 minut przed końcem możemy wszystko zamieszać (jak kawałki kurczaka będą się przypiekać).
Kaloryczność:
porcja (zdjęcie) - ok. 420 kcal
Smacznego! :)
I udanej majówki :)
wtorek, 17 marca 2015
Indyk po meksykańsku (porcja - ok. 410 kcal)
Przepis mojej mamy, indyk szybki i smaczny, idealny jako ciepłe danie dla gości na imprezie, żeby samemu nie przesiedzieć wieczoru w kuchni ;)
Składniki (porcja - zdjęcie):
140 g piersi z indyka
30 g ryżu (tu: ryż naturalny)
50 g papryki czerwonej
55 g kukurydzy z puszki (odsączonej)
1 łyżeczka (10 g) koncentratu pomidorowego
1 łyżka oleju
przyprawy: kolendra mielona, chili, oregano, sól
Przygotowanie:
1. Pierś z indyka kroimy na małe kawałki, solimy, smażymy na łyżce oleju.
2. W międzyczasie gotujemy na sypko ryż (ja zrobiłam to jak zawsze w parowarze - 40 min zalany wrzątkiem niewiele ponad poziom ryżu)
3. Paprykę kroimy w krótkie paski, zawijamy w folię i pieczemy w piekarniku aż będzie miękka. (Możemy także podsmażyć ją na łyżeczce oleju aż zmięknie)
4. Do podsmażonego indyka dodajemy ugotowany ryż, paprykę, kukurydzę z puszki oraz koncentrat, mieszamy.
5. Doprawiamy, ja kolendry i chili dawałam mniej więcej po 1/4 małej łyżeczki, a oregano posypałam równomiernie po całości, ale ilość przypraw zależy od upodobań. Jeśli to konieczne dosalamy.
6. Podgrzewamy chwilę wszystko razem i gotowe.
Kaloryczność:
Porcja zdjęcie - ok. 410 kcal
(Jeżeli podsmażymy paprykę - ok. 455 kcal)
Smacznego! :)
poniedziałek, 9 lutego 2015
Bigos wegetariański (ok. 38 kcal / 100 g)
Przepis od mojej cioci, ugotowane przeze mnie i moją mamę. Poważone, policzone :) Wszystkim smakowało
Składniki:
1 łyżka oleju
680 g kiszonej kapusty (odciśniętej)
680 g oczyszczonych pieczarek
2 (130 g) cebule
10 g suszonych podgrzybków (lub ew prawdziwków)
3/4 kostki rosołowej
3 szklanki wody
1 łyżka vegety
55 g suszonych śliwek (ok. 5 - 6 sztuk)
sól
Przygotowanie:
1. Pieczarki kroimy lub ścieramy na tarce na grubych oczkach. Cebule siekamy w drobną kostkę.
2. Cebulę i pieczarki wolno smażymy na oleju, solimy.
3. W garnku kiszoną kapustę zalewamy gorącą wodą wymieszaną z kostką rosołową. Dodajemy vegety.
4. Do gotującej się kapusty dodajemy podsmażone pieczarki z cebulą oraz rozdrobnione suszone grzyby (niekoniecznie).
5. Dodajemy drobno pokrojone śliwki suszone.
6. Całość gotujemy na wolnym ogniu ok godziny.
Kaloryczność:
Kaloryczność na 100 g słodzonej przez noc w lodówce kapusty: ok. 38 kcal / 100 g
Porcja 260 g (zdjęcie): ok. 100 kcal
UWAGI: Do kapusty 10 min przed końcem gotowania można dodać łyżkę mąki, przedtem należy podsmażyć ją na suchej patelni tak, aby się zarumieniła (na kremowy kolor).
Smacznego! :)
Składniki:
1 łyżka oleju
680 g kiszonej kapusty (odciśniętej)
680 g oczyszczonych pieczarek
2 (130 g) cebule
10 g suszonych podgrzybków (lub ew prawdziwków)
3/4 kostki rosołowej
3 szklanki wody
1 łyżka vegety
55 g suszonych śliwek (ok. 5 - 6 sztuk)
sól
Przygotowanie:
1. Pieczarki kroimy lub ścieramy na tarce na grubych oczkach. Cebule siekamy w drobną kostkę.
2. Cebulę i pieczarki wolno smażymy na oleju, solimy.
3. W garnku kiszoną kapustę zalewamy gorącą wodą wymieszaną z kostką rosołową. Dodajemy vegety.
4. Do gotującej się kapusty dodajemy podsmażone pieczarki z cebulą oraz rozdrobnione suszone grzyby (niekoniecznie).
5. Dodajemy drobno pokrojone śliwki suszone.
6. Całość gotujemy na wolnym ogniu ok godziny.
Kaloryczność:
Kaloryczność na 100 g słodzonej przez noc w lodówce kapusty: ok. 38 kcal / 100 g
Porcja 260 g (zdjęcie): ok. 100 kcal
UWAGI: Do kapusty 10 min przed końcem gotowania można dodać łyżkę mąki, przedtem należy podsmażyć ją na suchej patelni tak, aby się zarumieniła (na kremowy kolor).
Smacznego! :)
piątek, 23 stycznia 2015
Kasza z pomidorowym sosem z piersi kurczaka (porcja - ok. 470 kcal)
Szybki, prosty, smaczny przepis :)
Składniki (1 porcja - zdjęcie):
125 g piersi z kurczaka (zmielonej lub pokrojonej na małe kawałki)
15 g (czubata łyżeczka) koncentratu pomidorowego
15 g mąki pszennej
ok. 180 ml wody
1 łyżka oleju
sól
ew. łyżka mleka
Przygotowanie:
1. Zmieloną/pokrojoną pierś z kurczaka solimy i smażymy na łyżce oleju.
2. Usmażoną pierś (nie musi być całkiem gotowa) zalewamy wodą (na początku można dać trochę mniej a później w razie potrzeby dolać)
3. Dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy i trzymamy pod przykryciem na bardzo małym ogniu (tak 15 min wystarczy).
4. W małej szklaneczce mieszamy na gładko mąkę z powstałym wcześniej bulionem i łyżką mleka, tak przygotowaną rzadką "pastę" dodajemy do gotującego się kurczaka i mieszamy.
5. Ciągle mieszając czekamy aż sos zgęstnieje i gotowe.
6. W międzyczasie gotujemy na sypko kaszę gryczaną (tu: niepalona). (Gotowałam w parowarze ok. pół godziny, zalaną wodą lekko ponad poziom kaszy)
(Można też zjeść z makaronem)
Kaloryczność:
1 porcja (zdjęcie): ok. 470 kcal
Smacznego! :)
Składniki (1 porcja - zdjęcie):
125 g piersi z kurczaka (zmielonej lub pokrojonej na małe kawałki)
15 g (czubata łyżeczka) koncentratu pomidorowego
15 g mąki pszennej
ok. 180 ml wody
1 łyżka oleju
sól
ew. łyżka mleka
Przygotowanie:
1. Zmieloną/pokrojoną pierś z kurczaka solimy i smażymy na łyżce oleju.
2. Usmażoną pierś (nie musi być całkiem gotowa) zalewamy wodą (na początku można dać trochę mniej a później w razie potrzeby dolać)
3. Dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy i trzymamy pod przykryciem na bardzo małym ogniu (tak 15 min wystarczy).
4. W małej szklaneczce mieszamy na gładko mąkę z powstałym wcześniej bulionem i łyżką mleka, tak przygotowaną rzadką "pastę" dodajemy do gotującego się kurczaka i mieszamy.
5. Ciągle mieszając czekamy aż sos zgęstnieje i gotowe.
6. W międzyczasie gotujemy na sypko kaszę gryczaną (tu: niepalona). (Gotowałam w parowarze ok. pół godziny, zalaną wodą lekko ponad poziom kaszy)
(Można też zjeść z makaronem)
Kaloryczność:
1 porcja (zdjęcie): ok. 470 kcal
Smacznego! :)
środa, 19 listopada 2014
Rice sticks (pieczone pałeczki ryżowe) porcja ok. 480 kcal
Muszę powiedzieć, że "sticksy" są bardzo smaczne, chociaż niestety czasochłonne, przygotowanie zajęło mi ok. 1 h 15 min plus pół godziny pieczenia. Pałeczki zainspirowane gotowym daniem mrożonym Vitasia Veggie Sticks z ryżem basmati (tydzień azjatycki w Lidlu) :) Polecam z ostrym sosem
Składniki (duża porcja - zdjęcie):
70 g ryżu naturalnego
100 g (1 sztuka) marchewki
55 g (1 sztuka) cebuli
12 g (2 płaskie łyżki) bułki tartej
30 g (pół) roztrzepanego jajka
25 g (2 łyżki) kukurydzy z puszki
15 g pokruszonych płatków kukurydzianych
przyprawa do mięsa mielonego, sól, ew. szczypta cukru (pół miareczki stevi)
Przygotowanie:
1. Ryż gotujemy na sypko (40 min w parowarze, zalany wodą lekko ponad poziom ryżu)
2. Marchewkę ścieramy na drobnych oczkach tarki (paski)
3. Cebulę siekamy.
4. Do kukurydzy dodajemy jajko (30 g) i blendujemy na gładko.
5. Płatki kukurydziane przesypujemy do torebki i kruszymy za pomocą tłuczka/zgniatamy.
6. Do jajka z kukurydzą dodajemy odciśniętą z soku marchewkę (porządnie odciśniętą), cebulę, ostudzony ugotowany ryż oraz przyprawy i ew. cukier/stevię.
7. Mieszamy, wygniatamy, dodajemy bułkę tartą i jeszcze raz mieszamy.
8. Wilgotnymi dłońmi lepimy małe "wałeczki" (dłonie moczymy często, po ulepieniu każdego "sticksa") i obtaczamy je w pokruszonych płatkach kukurydzianych.
9. Pałeczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczenie:
Temperatura: 200 stopni (grzałka: góra-dół)
Czas: 30 min
Kaloryczność:
Porcja (zdjęcie) - ok. 480 kcal
Składniki (duża porcja - zdjęcie):
70 g ryżu naturalnego
100 g (1 sztuka) marchewki
55 g (1 sztuka) cebuli
12 g (2 płaskie łyżki) bułki tartej
30 g (pół) roztrzepanego jajka
25 g (2 łyżki) kukurydzy z puszki
15 g pokruszonych płatków kukurydzianych
przyprawa do mięsa mielonego, sól, ew. szczypta cukru (pół miareczki stevi)
Przygotowanie:
1. Ryż gotujemy na sypko (40 min w parowarze, zalany wodą lekko ponad poziom ryżu)
2. Marchewkę ścieramy na drobnych oczkach tarki (paski)
3. Cebulę siekamy.
4. Do kukurydzy dodajemy jajko (30 g) i blendujemy na gładko.
5. Płatki kukurydziane przesypujemy do torebki i kruszymy za pomocą tłuczka/zgniatamy.
6. Do jajka z kukurydzą dodajemy odciśniętą z soku marchewkę (porządnie odciśniętą), cebulę, ostudzony ugotowany ryż oraz przyprawy i ew. cukier/stevię.
7. Mieszamy, wygniatamy, dodajemy bułkę tartą i jeszcze raz mieszamy.
8. Wilgotnymi dłońmi lepimy małe "wałeczki" (dłonie moczymy często, po ulepieniu każdego "sticksa") i obtaczamy je w pokruszonych płatkach kukurydzianych.
9. Pałeczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczenie:
Temperatura: 200 stopni (grzałka: góra-dół)
Czas: 30 min
Kaloryczność:
Porcja (zdjęcie) - ok. 480 kcal
wtorek, 18 listopada 2014
Kotlety z marchewki i kukurydzy (pieczone) - ok. 420 kcal
Kotlety o kolorze, który kojarzy się ze złotą polską jesienią :) Dodatkowo ich główny składnik jest źródłem wielu witam, które w okresie mniej słonecznym pomogą nam uniknąć przeziębienia :)
Składniki (porcja - zdjęcie):
140 g (1 duża) marchewki
100 g (ok. 9 łyżek) kukurydzy z puszki (80g + 20g)
60 g (1 sztuka) cebuli
30 g kaszy jęczmiennej perłowej grubej
30 g (pół) kajzerki
25 g (pół) roztrzepanego jajka
10 g (1,5 płaskiej łyżki) bułki tartej
przyprawa do mięsa mielonego, ew. sól
Przygotowanie:
1. Gotujemy na sypko kaszę (gotowałam w parowarze przez 30 min - zalaną wrzątkiem trochę ponad poziom kaszy).
2. Lekko blendujemy 80 g kukurydzy (nie na całkowity krem)
3. Marchewkę ścieramy na drobnych oczkach tarki (paski)
4. Cebulę siekamy
5. Bułkę namaczamy w ciepłej wodzie.
6. Z marchewki wyciskamy sok (zrobiłam to normalnie biorąc bo garstce i zaciskając w pięści nad zlewem ;)) i dodajemy ją do kukurydzy (dosypujemy także pozostałe 20 g całej kukurydzy)
7. Z bułki odsączmy wodę, rozrywamy i dodajemy do marchewki i kukurydzy.
8. Dodajemy cebulę, ugotowaną kaszę i przyprawy według uznania, ew. dodatkowo solimy.
9. Dodajemy jajko i mieszamy, wygniatamy żeby wszystko dobrze się połączyło.
10. Jeżeli nie chcą nam się sklejać kotleciki, dodajemy bułki tartej.
11. Wilgotnymi dłońmi lepimy małe lekko spłaszczone kotleciki.
Pieczenie:
Kotlety wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Temperatura: 200 stopni (grzałka góra - dół)
Czas pieczenia: 30 min (po 15 min przewracamy kotleciki na drugą stronę)
Kaloryczność:
Porcja - ok. 420 kcal (bez bułki tartej 380 kcal)
Składniki (porcja - zdjęcie):
140 g (1 duża) marchewki
100 g (ok. 9 łyżek) kukurydzy z puszki (80g + 20g)
60 g (1 sztuka) cebuli
30 g kaszy jęczmiennej perłowej grubej
30 g (pół) kajzerki
25 g (pół) roztrzepanego jajka
10 g (1,5 płaskiej łyżki) bułki tartej
przyprawa do mięsa mielonego, ew. sól
Przygotowanie:
1. Gotujemy na sypko kaszę (gotowałam w parowarze przez 30 min - zalaną wrzątkiem trochę ponad poziom kaszy).
2. Lekko blendujemy 80 g kukurydzy (nie na całkowity krem)
3. Marchewkę ścieramy na drobnych oczkach tarki (paski)
4. Cebulę siekamy
5. Bułkę namaczamy w ciepłej wodzie.
6. Z marchewki wyciskamy sok (zrobiłam to normalnie biorąc bo garstce i zaciskając w pięści nad zlewem ;)) i dodajemy ją do kukurydzy (dosypujemy także pozostałe 20 g całej kukurydzy)
7. Z bułki odsączmy wodę, rozrywamy i dodajemy do marchewki i kukurydzy.
8. Dodajemy cebulę, ugotowaną kaszę i przyprawy według uznania, ew. dodatkowo solimy.
9. Dodajemy jajko i mieszamy, wygniatamy żeby wszystko dobrze się połączyło.
10. Jeżeli nie chcą nam się sklejać kotleciki, dodajemy bułki tartej.
11. Wilgotnymi dłońmi lepimy małe lekko spłaszczone kotleciki.
Pieczenie:
Kotlety wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Temperatura: 200 stopni (grzałka góra - dół)
Czas pieczenia: 30 min (po 15 min przewracamy kotleciki na drugą stronę)
Kaloryczność:
Porcja - ok. 420 kcal (bez bułki tartej 380 kcal)
środa, 12 listopada 2014
Pierś z kurczaka z warzywami chińskimi (duża porcja ok. 425 kcal)
Danie mojej mamy - możemy przygotowywać je z ryżem, jak podałam poniżej, albo z makaronem ryżowym (ilość makaronu podobna do ilości ryżu). Obie wersje bardzo lubię i polecam :)
Składniki (porcja dla jednej osoby):
125 g piersi z kurczaka
200 g mrożonych warzyw chińskich
50 g ryżu trzy kolorowego
3 łyżeczki sosu sojowego
łyżeczka oleju
sól
(ew. w międzyczasie można dodać szczyptę - mniej niż pół łyżeczki - cukru)
Przygotowanie:
1. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy na niego zamrożone warzywa, trzymamy na małym ogniu pod przykryciem co jakiś czas mieszając aż warzywa będą rozmrożone i ciepłe.
2. Do warzyw dokładamy pokrojoną w drobną kosteczkę pierś z kurczaka, solimy. Dodajemy sos sojowy, trzymamy pod przykryciem aż pierś będzie dobra do jedzenia.
3. W międzyczasie przygotowujemy ryż, według przepisu na opakowaniu albo jak ja w parowarze (zalewając ciut ponad poziom ryżu gotującą wodą, gotując ok. 25-30 min)
4. Do warzyw i kurczaka dodajemy ugotowany ryż (chyba, że zrobiło nam się dużo wody na patelni to najpierw odkrywamy patelnię i ją odparowujemy). Chwilę podgrzewamy razem i gotowe.
Kaloryczność:
porcja - 425 kcal
Smacznego! :)
Składniki (porcja dla jednej osoby):
125 g piersi z kurczaka
200 g mrożonych warzyw chińskich
50 g ryżu trzy kolorowego
3 łyżeczki sosu sojowego
łyżeczka oleju
sól
(ew. w międzyczasie można dodać szczyptę - mniej niż pół łyżeczki - cukru)
Przygotowanie:
1. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy na niego zamrożone warzywa, trzymamy na małym ogniu pod przykryciem co jakiś czas mieszając aż warzywa będą rozmrożone i ciepłe.
2. Do warzyw dokładamy pokrojoną w drobną kosteczkę pierś z kurczaka, solimy. Dodajemy sos sojowy, trzymamy pod przykryciem aż pierś będzie dobra do jedzenia.
3. W międzyczasie przygotowujemy ryż, według przepisu na opakowaniu albo jak ja w parowarze (zalewając ciut ponad poziom ryżu gotującą wodą, gotując ok. 25-30 min)
4. Do warzyw i kurczaka dodajemy ugotowany ryż (chyba, że zrobiło nam się dużo wody na patelni to najpierw odkrywamy patelnię i ją odparowujemy). Chwilę podgrzewamy razem i gotowe.
Kaloryczność:
porcja - 425 kcal
Smacznego! :)
środa, 5 listopada 2014
Makaron z sosem pomidorowym i serem pleśniowym (porcja ok. 500 kcal, bez sera - 450 kcal)
Składniki (porcja - zdjęcie):
Sos:
225 g (2 małe) obranych ze skórki pomidorów
60 g (połowa) marchewki
50 g (połowa) cebuli
1 ząbek (5 g) czosnku
1 płaska łyżeczka (10 g) koncentratu pomidorowego
pół szklanki bulionu
5 g (płaska łyżeczka) masła
sól, pół łyżeczki cukru
bazylia, oregano
Dodatkowo:
14 g (dwa cienkie plasterki) sera błękitny lazur
85 g makaronu pełnoziarnistego (tu: penne)
Przygotowanie:
1. Z pomidorów ściągamy skórkę i kroimy je na ćwiartki, posypujemy je posiekanym czosnkiem i zapiekamy w piekarniku ok. 10-15 min w temp 180 stopni (termoobieg).
2. W garnku na maśle podsmażamy pokrojoną cebulę, zalewamy ją bulionem, dodajemy cienko pokrojoną marchewkę.
3. Do garnka z warzywami dorzucamy podpieczone pomidory. Solimy.
4. Dodajemy koncentrat pomidorowy. Gotujemy wszystko na małym ogniu aż marchewka będzie miękka. Dodajemy oregano, bazylię (nie za dużo, według uznania, albo wcale)
5. Miksujemy zawartość garnka. Dodajemy odrobinę cukru.
6. Ugotowany makaron posypujemy "rozkruszonym" serem pleśniowym i zalewamy sosem.
Gotowe.
Kaloryczność:
Porcja (zdjęcie): ok. 500 kcal
Porcja z makaronem bez sera: ok. 450 kcal
Sam sos do makaronu: ok. 160 kcal
Smacznego! :)
czwartek, 30 października 2014
Kasza jaglana z piersią z kurczaka w sosie pieczarkowym (porcja - ok. 400 kcal)
(Zdjęcie z telefonu - warunki uczelniane - żeby blog znowu nie podupadł na zimę, kiedy to w godzinach obiadowych nie ma już dobrego naturalnego oświetlenia)
Dzisiaj cały dzień na uczelni a coś trzeba jeść, może na zimno, ale zawsze jakieś urozmaicenie. Polecam też na ciepło, jak wczoraj przygotowywałam było lepsze (smak 8/10 pkt) dziś straciło 1 pkt ale nadal jest bardzo dobre.
Składniki:
100 g piersi z kurczaka
50 g kaszy jaglanej
0,5 szklanki bulionu
110 g oczyszczonych pieczarek
40 g (pół) cebuli
1 łyżeczka (10 g) śmietany 18%
1 łyżeczka (5 g) mąki pszennej
płaska łyżeczka (5 g) masła
sól, pieprz
Przygotowanie:
1. Pierś z kurczaka kroimy bardzo drobno (kawałki mniejsze niż 1 cmx1cm) i gotujemy 5 min w parowarze.
2. Pieczarki i cebulę drobno siekamy, razem dusimy na maśle pod przykryciem. Dodajemy soli, pieprzu.
3. Do garnka z bulionem (pół szklanki) dodajemy uduszone pieczarki, wlewamy także wodę którą puściły.
4. Gotujemy przez pewien czas, ja robiłam to ok. pół godziny na małym ogniu.
5. W szklance mieszamy śmietanę z mąką (wyjdzie konsystencji pasty), dodajemy po łyżce bulionu z pieczarek i mieszamy (wystarczy kilka łyżek). Zawartość szklanki wlewamy do gotujących się pieczarek.
6. Tak przygotowany sos pieczarkowy gotujemy jeszcze na minimalnym ogniu co chwila mieszając (teraz czas gotowania zależy jak chcecie go zredukować, żeby był gęstszy, mi zajęło to ok 15 min)
7. Do sosu dodajemy kawałki ugotowanego na parze kurczaka, chwilę razem gotujemy i rozgniatamy kawałki kurczaka (zrobiłam to łyżką), żeby powstały "strzępki" i żeby sos przypominał bardziej coś na kształt golarzu.
8. W międzyczasie gotujemy kaszę jaglaną (na sypko). Ja zrobiłam to w parowarze, zalałam 110 ml wrzącej wody i gotowałam ok 40 min.
9. Kasze polewamy sosem, mieszamy, gotowe :)
Kaloryczność:
Porcja (zdjęcie): ok. 400 kcal
Smacznego!
czwartek, 23 października 2014
Pierś z kurczaka z rukolą, sałatą lodową i szpinakiem (na zimno, na uczelnie/do pracy) - porcja ok. 305 kcal
(zdjęcie z telefonu :) cały dzień na uczelni = zimny obiad na szybko)
Składniki (porcja):
250 g piersi z kurczaka
30 g (garść) rukoli
50 g (2 liście) sałaty lodowej
30 g (garść) szpinaku baby
50 g sosu mango (lidl - vitasia) (lub sos słodko-kwaśny)
Przygotowanie:
1. Pierś kroimy na małe kawałki, solimy według uznania i gotujemy 5 min na parze.
2. W misce/pojemniku mieszamy kurczaka, rukolę, szpinak i porozrywane liście sałaty lodowej.
3. Zalewamy sosem mango i mieszamy.
Kaloryczność:
Porcja (podane składniki) - ok. 305 kcal
Smacznego!
Składniki (porcja):
250 g piersi z kurczaka
30 g (garść) rukoli
50 g (2 liście) sałaty lodowej
30 g (garść) szpinaku baby
50 g sosu mango (lidl - vitasia) (lub sos słodko-kwaśny)
Przygotowanie:
1. Pierś kroimy na małe kawałki, solimy według uznania i gotujemy 5 min na parze.
2. W misce/pojemniku mieszamy kurczaka, rukolę, szpinak i porozrywane liście sałaty lodowej.
3. Zalewamy sosem mango i mieszamy.
Kaloryczność:
Porcja (podane składniki) - ok. 305 kcal
Smacznego!
piątek, 10 października 2014
Mielone w sosie pieczarkowym (na parze) (porcja 200 g mięsa - ok. 500 kcal)
(przepraszam Was za nieostre zdjęcie ale kotlety stygły ;) )
Składniki (porcja - zdjęcie; z dodatkiem np. ziemniaków myślę że spokojnie można potraktować za 2 porcje):
Mielone:
200 g mięsa mielonego z szynki wieprzowej
15 g (1,5 czubatej łyżki) bułki tartej
0,5 roztrzepanego małego jajka (20 g, całe ma ok 55 g)
50 g oczyszczonych pieczarek (całościowo potrzebne 150 g)
sól, pieprz
Sos:
100 g pieczarek 0,5 szklanki bulionu
mała łyżeczka (5g) masła do smażenia
mała łyżeczka (10g) śmietany 18%
mała łyżeczka (5 g) mąki pszennej
pół (40 g) cebuli
Przygotowanie:
Mielone:
1. Pieczarki kroimy bardzo drobno.
2. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy sól, pieprz i lepimy małe spłaszczone kotleciki.
3. Gotujemy w parowarze 20 min.
Sos:
1. Pieczarki kroimy drobno i podsmażamy na maśle, dodajemy cebulę, przykrywamy i dusimy na małym ogniu.
2. Zalewamy pieczarki i cebulę bulionem (mały garnuszek). Teraz niech się pogotują.
3. W szklaneczce mieszamy śmietanę z mąką, na gładką "pastę", dodajemy po łyżce bulionu z pieczarkami i mieszamy, żeby nie było grudek, teraz dodajemy to do bulionu z pieczarkami.
4. Gotujemy na wolnym ogniu do zgęstnienia, redukujemy. W razie potrzeby doprawiamy.
5. Do sosu wkładamy ugotowane wcześniej na parze mielone i co jakiś czas mieszając i obracając gotujemy na wolnym ogniu ok 15-20 min.
Kaloryczność:
cała jedna porcja z sosem (zdjęcie) - ok. 500 kcal
mielone bez sosu - 385 kcal
sam sos - 115 kcal
Smacznego! :)
Składniki (porcja - zdjęcie; z dodatkiem np. ziemniaków myślę że spokojnie można potraktować za 2 porcje):
Mielone:
200 g mięsa mielonego z szynki wieprzowej
15 g (1,5 czubatej łyżki) bułki tartej
0,5 roztrzepanego małego jajka (20 g, całe ma ok 55 g)
50 g oczyszczonych pieczarek (całościowo potrzebne 150 g)
sól, pieprz
Sos:
100 g pieczarek 0,5 szklanki bulionu
mała łyżeczka (5g) masła do smażenia
mała łyżeczka (10g) śmietany 18%
mała łyżeczka (5 g) mąki pszennej
pół (40 g) cebuli
Przygotowanie:
Mielone:
1. Pieczarki kroimy bardzo drobno.
2. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy sól, pieprz i lepimy małe spłaszczone kotleciki.
3. Gotujemy w parowarze 20 min.
Sos:
1. Pieczarki kroimy drobno i podsmażamy na maśle, dodajemy cebulę, przykrywamy i dusimy na małym ogniu.
2. Zalewamy pieczarki i cebulę bulionem (mały garnuszek). Teraz niech się pogotują.
3. W szklaneczce mieszamy śmietanę z mąką, na gładką "pastę", dodajemy po łyżce bulionu z pieczarkami i mieszamy, żeby nie było grudek, teraz dodajemy to do bulionu z pieczarkami.
4. Gotujemy na wolnym ogniu do zgęstnienia, redukujemy. W razie potrzeby doprawiamy.
5. Do sosu wkładamy ugotowane wcześniej na parze mielone i co jakiś czas mieszając i obracając gotujemy na wolnym ogniu ok 15-20 min.
Kaloryczność:
cała jedna porcja z sosem (zdjęcie) - ok. 500 kcal
mielone bez sosu - 385 kcal
sam sos - 115 kcal
Smacznego! :)
wtorek, 30 września 2014
Frytki z dyni (pieczone i smażone)
Ketchup jest zbędny :)
Jak pewnie zauważyliście na końcu podsmażam dynię, żeby był ten charakterystyczny smażony smak frytek, a piekę, żeby ograniczyć ilość oleju, którego łyżka nie wystarczyłaby, aby dynia była mięciutka w środku.
Składniki:
600-700 g obranej dyni (u mnie: 630 g)
zioła prowansalskie
sól
1 łyżka oleju
Przygotowanie:
1. Dynie kroimy na cienkie proste paski. Wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (tak, żeby kawałki dyni się nie dotykały) - mi dynia zajęła 1,5 blachy. Posypujemy ziołami prowansalskimi.
2. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp 200 stopni i pieczemy 25 - 30 min (grzałka: góra-dół, na koniec włączyłam na chwilę termoobieg)
3. Jak dynia się upiecze (końce są mocno przypieczone) podsmażamy ją chwilę na patelni na dobrze rozgrzanym oleju. (W razie potrzeby po wrzuceniu na patelnie posypujemy jeszcze raz ziołami prowansalskimi)
4. Jemy posolone lub nie :)
Kaloryczność:
porcja (zdjęcie) - 280 kcal (bez ketchupu)
Smacznego! :)
sobota, 27 września 2014
Placki z pieczarkami (porcja - 390 kcal)
Są przepyszne :)
Składniki (1 porcja - zdjęcie):
140 g oczyszczonych pieczarek bez ogonków
40 g (ok. 4 łyżki) mąki pszennej pełnoziarnistej
1 jajko
2-3 łyżki mleka (żeby uzyskać konsystencje która dobrze poskleja pieczarki)
sól, pieprz
do smażenia: 1,5 łyżki oleju
Przygotowanie:
1. Miksujemy składniki na ciasto: jajko, mąkę
2. Pieczarki kroimy na cienkie plastry i te jeszcze w poprzek na kawałki (dość drobno, żeby dobrze się wymieszało i nakładało, ale nie za drobno, żeby nie wyszła paćka ;) )
3. Pieczarki dodajemy do ciasta, dolewamy mleka w razie potrzeby, dodajemy sól, pieprz i mieszamy.
4. Smażymy niewielkie placuszki na dobrze rozgrzanym oleju, na małym ogniu, żeby pieczarki doszły, po czasie przewracamy na drugą stronę.
Kaloryczność:
1 porcja - ok. 390 kcal
Smacznego! :)
piątek, 26 września 2014
Pierożki na parze z kurczakiem i warzywami chińskimi (porcja - ok. 395 kcal)
Pierożki zainspirowane pierogami momo, których miałam okazję spróbować w niedzielę pod Pałacem Kultury biorąc udział w wydarzeniu Żarcie na Kółkach. Zamówiłam momo z mięsem wołowym, potem żałowałam, że nie spróbowałam wegetariańskich,więc spróbowałam zrobić coś pół na pół :) Wyszły niekształtne (zawsze mam z tym problem jeśli chodzi o rzeczy pierogopodobne) ale bardzo smaczne :)
Składniki (1 porcja 6-7 pierożków - zdjęcie):
75 g (pół szklanki) mąki pszennej
woda (ok 1/4 szklanki ale o tym później)
3 łyżeczki sosu sojowego
50 g piersi z kurczaka
100 g mrożonej mieszanki chińskiej (tu: Biedronka, Mroźna Kraina)
1 łyżeczka oleju (tyle co natłuszczona patelnia)
Przygotowanie:
1. Na patelnię (na łyżeczkę rozgrzanego oleju) wrzucamy zamrożoną chińską mieszankę, ustawiamy na mały ogień i trzymamy pod przykryciem, aż się odmrożą, zmiękną, będą ciepłe i gotowe ;)
2. Pierś z kurczaka kroimy na drobe kawałeczki (kostki maks 1x1 cm). Dorzucamy na patelnie i trzymamy pod przykryciem, aż będą gotowe (co jakiś czas przemieszać). W między czasie dodajemy sos sojowy.
3. Przygotowujemy ciasto: do mąki dodajemy po trochu wody, aż uda nam się zebrać całą mąkę w jedną masę (ok. 1/4 szklanki wody, może ciut więcej), wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy i wycinamy kółka na pierogi. (Lub wersja 2: dzielimy ciasto na 6-7 małych kulek i każdą rozwałkowujemy na okrągły placuszek ;) )
4. Na kawałki ciasta wykładamy kurczaka z warzywami i zalepiamy. Jak zostanie, resztę zajadamy czekając aż ugotują się pierogi ;)
5. Pierożki wkładamy do parowaru i gotujemy 10 min.
Kaloryczność:
porcja zdjęcie - ok. 395 kcal
Smacznego! :)
czwartek, 18 września 2014
Tagliatelle z fetą i szpinakiem
Od wczoraj blog jest na Zblogowani.pl, zapraszam - wszystkie przepisy z bloga w jednym miejscu, łatwe do przejrzenia :)
Składniki (porcja - zdjęcie):
250 g szpinaku (tu: mrożony, rozdrobniony)
50 g sera typu feta (tu: Favita tłusty (niebieski) sałatkowo-kanapkowy)
20 g (2 łyżki połamanych cienkich plasterków) błękitnego sera pleśniowego (tu: Lazur błękitny) - można dać więcej, będzie go wyraźniej czuć
20 g (garść) rukoli
sól
60 g (2 gniazda) makaronu tagliatelle ("gniazda wstążki")
do smażenia: płaska łyżeczka masła (5 g)
Przygotowanie:
1. Rozmrożony szpinak podsmażamy na maśle. Solimy. Szatkujemy rukolę i dodajemy do szpinaku.
2. Do szpinaku dodajemy rozdrobniony na małe kawałki ser typu feta.
3. Mieszamy i rozgniatamy kawałeczki fety aż do momentu utworzenia jednolitej masy.
4. Dodajemy ser pleśniowy i mieszamy do rozpuszczenia.
5. W międzyczasie gotujemy makaron i gotowe :)
Kaloryczność:
całość (z makaronem) - ok. 490 kcal
sam sos - ok. 275 kcal
Smacznego! :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Licznik odwiedzin
Archiwum bloga
-
►
2015
(22)
- ► października (1)
-
►
2014
(31)
- ► października (5)





















