Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ciasta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ciasta. Pokaż wszystkie posty

środa, 30 marca 2016

Tort orzechowy słodko-kwaśny (ok. 406 kcal/100g)

Druga wersja tortu z przepisu na ciasto ze słonecznikiem poniżej, tym razem na gotowych biszkoptach. Polecam.

Składniki:

gotowe blaty biszkoptowe kakaowe (tu: Delecta)
200 g łuskanych orzechów włoskich
100 g łuskanego słonecznika
80 g masła
60 g cukru
30 ml mleka 2%

ok 165 g kwaśnego gładkiego dżemu (tutaj: łowicz extra gładki czarna porzeczka) (65 g + 60 g + 40 g)

50 ml orzechówki (tu: orzech laskowy soplica)
30 ml wody
10 g cukru

kajmak (na warstwę) 130 g (razem 1 puszka)

Bita śmietana:
5 opakowań po 200g śmietany 36 %
5x śmietan-fix
35 g cukru pudru
190 g kajmaku gotowego o smaku orzecha laskowego

55 g herbatników

Przygotowanie: 

Orzechy i słonecznik:
Masło rozpuścić na patelni, dolać mleka, wsypać cukier. Gdy cukier się rozpuści wsypujemy orzechy włoski (połamane na drobne części) i słonecznika. Mieszamy aż słonecznik się zarumieni.

Bita Śmietana:
Śmietanę lekko ubijamy, dodajemy śmietan-fixy zmieszane z cukrem.
Ubitą śmietaną dzielimy a proporcjach 2/3 i 1/3, do  2/3 śmietany dodajemy 190 g kajmaku (po łyżce cały czas miksując) i większość ostudzonych skarmelizowanych orzechów ze słonecznikiem (ma zostać tylko na wierzch - zdjęcie).

Nasączenie:
Wódkę mieszamy z wodą i cukrem aż cukier się rozpuści, jeśli jest za mocne możemy zmienić proporcje.

Przekładanie (warstwy):
1. Biszkopt nasączamy, następnie smarujemy dżemem (warstwa 65 g), przykrywamy śmietaną zmiksowaną z kajmakiem.
2. Drugi biszkopt nasączamy, smarujemy dżemem (60 g), przykrywamy śmietaną bez dodatków, herbatniki łamiemy na małe kawałki ok 1 cm x 1 cm i wykładamy je na warstwę śmietany, wbijając tak żeby śmietana je lekko przykrywała.
3. Trzeci biszkopt nasączamy, smarujemy dżemem (40 g), smarujemy kajmakiem orzechowym (130 g), przykrywamy resztą śmietany zmiksowanej z kajmakiem, obsypujemy pozostałymi orzechami ze słonecznikiem.

Wstawiamy do lodówki i zajadamy :)

Waga tortu po schłodzeniu: ok. 2355 g
Kaloryczność: ok. 406 kcal/100 g


poniedziałek, 28 grudnia 2015

Ciasto słoneczne orzechowe ze słonecznikiem (z kajmakiem, ok. 520 kcal/100g)

Kaloryczne, ale warte grzechu :) z serii "świąteczne obżarstwo". Mega słodkie ciasto ze słonecznikiem, kajmakowym kremem na biszkopcie. 

Składniki:

Biszkopt: 
4 jajka (201 g) oddzielnie białka i żółtka
130 g cukru
3/4 cukru wanilinowego (12 g) 
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
12 g mąki szymanowskiej
2 budynie czekoladowe bez cukru 

Warstwa II.:

dżem porzeczkowy bez owoców (tu łowicz 100% z owoców extra gładkie) ok. 50 g (kilka łyżek) 

Słonecznik: 

80 g margaryny (tu: masło roślinne)
55 g (3,5 łyżki) cukru
30 ml mleka 2%
200 g słonecznika łuskanego 


Krem: 

133 g masła
85 g margaryny
400 g kajmaku o smaku orzechowym 
1,5 kieliszka (21 g) nalewki orzechówki (tu: soplica orzech laskowy)

Dodatkowo: 

60 g herbatników 

Przygotowanie: 

1. Biszkopt: Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy stopniowo cukier i cukier waniliowy. Następnie dodajemy żółtka, nadal mieszając. Mąkę, proszek do pieczenia i budynie przesiewamy i dodajemy do masy. Całość musimy delikatnie wymieszać . Przekładamy do blachy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą, pieczemy w temp. 170 stopni ok. 30 min (do suchego patyczka)

2. Słonecznik: Na patelni rozpuszczamy margarynę, dodajemy cukier, gdy się rozpuści dodajemy słonecznik, mieszamy i czekamy aż zbrązowieje. 

3. Krem: Czekamy aż słonecznik ostygnie (możliwe że trzeba będzie go pokruszyć). Masło z margaryną ucieramy na puszystą masę, dodajemy kajmak, dalej mieszamy. Miksując powoli dolewamy nalewki uważając aby krem się nie zważył. Na koniec dodajemy połowę przygotowanego słonecznika, mieszamy. 

4. Na upieczony przestudzony biszkopt kładziemy kolejne warstwy: dżem porzeczkowy, połowę kremu, herbatniki, drugą połowę kremu i na wierzch resztę słonecznika. Wstawiamy do lodówki


Forma: 

Blacha o wymiarach ok. 25 x 25 cm.   

Kaloryczność: 

Kcal na 100 g: ok. 520 kcal / 100 g 
Kawałek  (zdjęcie, ok 7 x 7 cm): ok. 520 kcal 

Smacznego! :) bez wyrzutów sumienia 



 

wtorek, 15 września 2015

Beza z kremem z serka (porcja - ok. 270 - 290 kcal)

Zdjęcie przedstawia jedną porcję :)

Dzisiaj będzie słodko :) Kiedyś robiłam tort bezowy z bitą śmietaną i owocami, jego smaku nie dało się zapomnieć, tym razem jednak chciałam pozbawić go śmietany i użyłam serków naturalnych.

Składniki (2 porcje):

4 okrągłe spłaszczone bezy (średnica ok. 10 cm - waga po ok. 15 - 20 g) - dostałam takie w miejscowej cukierni
1 opakowanie serka naturalnego (tu: Bieluch 150g)
2 łyżeczki cukru lub cukru pudru (10 g)
1 łyżeczka śmietan-fixu (3-4 g)
owoce:
maliny ok. 35 g
borówki ok. 35 g
ew. kropelka ekstraktu śmietankowego

Przygotowanie:

1. Serek miksujemy z cukrem i śmietanfixem.
2. Blaciki bezowe pokrywamy kremem, układamy owoce, na wierzch dajemy jeszcze trochę kremu, żeby górna beza dobrze się trzymała.
3. Na górę kładziemy drugą bezę, krem i owoce.
4. Wstawić do lodówki i poczekać ok. godziny. 

Uwagi: Deser można zrobić w pucharkach z pokruszonych bez, ale według mnie jednak wyższej przedstawiona wersja jest o wiele smaczniejsza. Poza tym możemy kupić duże blaty bezowe i zrobić tort :) taka opcja byłaby najlepsza jeżeli mamy w domu więcej łakomczuchów lub zapraszamy gości :)

Kaloryczność: 

1 porcja - do 290 kcal (orientacyjnie, zależy od wielkości bezy i ilości kremu, moje porcje wahały się od 255 do 275, a 290 wychodzi przy zużyciu całego kremu, a wiadomo że sporo zostanie w garnku i na mieszadełkach od miksera ;))

Smacznego!
 

wtorek, 25 sierpnia 2015

Ciasto marchewkowe z kremem cytrynowym bez masła (kawałek (100 g) ok. 255 kcal)

Ciasto marchewkowe w kremowej wersji, najlepsze na drugi dzień :)

Składniki (okrągła forma - ok. 24 cm średnicy):

Ciasto:
460 g słodkiej marchewki (10 sztuk wielkości dłoni/4 duże sztuki)
200 g mąki pełnoziarnistej (ok. 1,5 szklanki)
20 g płatków owsianych (ok. 2 łyżki)
30 g otrębów żytnich (ok. 3 łyżki)
20 g otrębów owsianych (ok. 2/3 łyżki)
120 g cukru brązowego lub trzcinowego (pół szklanki) + ew. dowolne słodzidło ;) tutaj 4 miareczki stevii
10 g masła (2 łyżeczki)
25 g mleka (2,5 łyżki)
25 g jogurtu naturalnego (ok. 1 łyżka)
3 duże jajka (200 g)
1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego

przyprawy:
2 płaskie łyżeczki cynamonu
0,5 łyżeczki imbiru

Krem: 
400 g śmietany 30%
2 śmietan fixy
220 g serka naturalnego (tu: bieluch) trochę mniej niż 1,5 opakowania (150 g)
35 g cukru pudru (3,5 łyżki)
10 g soku z cytryny (2 łyżki) - lub więcej, tak żeby było czuć cytrynowy smak
kilka kropel aromatu cytrynowego

Przygotowanie: 

Ciasto: 
1. Marchewki ścieramy na drobnych oczkach (paski), zostawiamy na pół godziny w lodówce.
2. Ze starter marchii odciskamy sok (możemy to robić nad miseczką i potem go wypić ;) ) - ja robiłam to rękami
3. Masło roztapiamy na patelni, studzimy.
4. Do marchewki dodajemy wszystkie składniki na ciasto i mieszamy przy pomocy miksera, z początku może być za gęste, ale jak pomiksujemy chwilę dłużej marchewka puści sok i będzie ok.


Pieczenie: 
Forma: średnica 24 cm
Czas pieczenia: 30 min termoobieg + 15 min grzałka góra dół
Temperatura: 180 stopni

Krem:
1. Gdy ciasto ostygnie śmietanę ubijamy według przepisu na opakowaniu śmietan-fixu (używamy 2 saszetek).
2. Dodajemy serek, sok z cytryny i jeszcze miksujemy. Próbujemy czy jest wystarczająco słodkie i cytrynowe.

Dalej: 
1. Gdy ciasto ostygnie przecinamy je jak na zdjęciu, tworząc dwa blaty.
2. Z górnej części ścinamy przypieczoną warstwę, tak aby blat był mniej wypukły, ścinki kruszymy/tniemy drobno.
3. Blaty przekładamy kremem, wierzch obsypujemy ściętymi kawałkami.
4. Wstawiamy do lodówki. Moim zdaniem najlepiej smakuje następnego dnia :)

Kaloryczność: 
Kcal na 100g: ok. 255 kcal
Kawałek - zdjęcie (90 g): 230 kcal

Smacznego! :)    


piątek, 17 kwietnia 2015

Ciasto jogurtowo-kukurydziane (ok. 162 kcal/100g)


Składniki:

6 jajek (345 g)
315 g jogurtu naturalnego 0%
105 g mąki kukurydzianej (8 łyżek)
4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia (10 g)
30 g cukru (3 płaskie łyżki)
waniliowy aromat do ciasta
+ ew. stevia/słodzik do dosłodzenia (ja dodałam jeszcze 5 miareczek stevii)

masło do nasmarowania foremki

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki miksujemy razem, dość długo, żeby ciasto się napowietrzyło. Wlewamy do nasmarowanej masłem keksówki.

Pieczenie:

Temperatura: 180 stopni
Czas: 60 min (na ostatnie 10 przykryłam folią aluminiową)
Grzałka: góra-dół

Forma: mała jednorazowa aluminiowa keksówka


Kaloryczność:

Kcal na 100g: ok. 162 kcal/100g
1 porcja - zdjęcie (125 g): 203 kcal


 Smacznego! :)

sobota, 28 marca 2015

Ciasto sernikowo-bananowe toffi (ok. 140 kcal/100g)


Składniki:

Spód:
250 g twarogu chudego
90 g serka homogenizowanego waniliowego (tu: 1 duży danonek/2 małe)
150 g serka homogenizowanego 0% (tu: miss talia)
2 jajka
50 g kaszy manny
10 g (2 łyżeczki) cukru wanilinowego
20 g (3-4 łyżeczki) cukru (+ ew. 2 miareczki stevii)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

2. warstwa:
2 banany (160 g)

3. warstwa:
budyń toffi (tu: winiary z cukrem)
450 ml mleka 2%
16 g (4 łyżeczki) żelatyny

Przygotowanie:

Spód:
1. Wszystkie składniki na spód miksujemy razem przy pomocy blendera (ew. możemy wcześniej ubić białka z cukrem, resztę składników zmiksować blenderem i połączyć łyżką, będzie bardziej puszyste)

2. Ciasto wylewamy do formy i pieczemy 40-45 min w 180 stopniach (grzałka: góra-dół). Na pierwsze 20 min możemy przykryć formę folią aluminiową, żeby wierzch ciasta nie przypiekł się za mocno.

2. warstwa:
3. Banany kroimy na plasterki. Gdy spód ostygnie, układamy je na całości ciasta.

3. warstwa:
4. Przygotowujemy budyń: od 450 ml odlewamy pół szklanki z którą rozrabiamy proszek.

5.Gdy mleko się prawie gotuje odlewamy do kubka/innego naczynia maks. 1/3 szklanki, dodajemy żelatynę i mieszamy (możemy użyć miksera - miksujemy aż żelatyna całkowicie się rozpuści)

6. Zagotowujemy resztę mleka, dodajemy rozrobiony budyniowy proszek, gotujemy aż budyń zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia dodajemy rozpuszczoną w mleku żelatynę i mieszamy (ja użyłam miksera).

7. Banany polewamy cienką warstewką budyniu i wstawiamy ciasto do lodówki.

8. Gdy warstwa trochę stężeje (ok. 10 min) wylewamy resztę budyniu (wcześniej go mieszamy), czekamy aż trochę ostygnie i wstawiamy do lodówki, czekamy aż budyń się ściśnie.

Pieczenie (spód): 

Czas:
40 - 45 min (w tym: 20 pod folią aluminiową)
Temp.: 180 stopni
Grzałka: góra-dół

Forma:

Okrągła o średnicy ok. 24 cm

Kaloryczność:

Kcal w 100 g przestudzonego ciasta: ok. 140 kcal/100g)
Porcja (wykrojony kawałek - zdjęcie): ok. 215 kcal

Smacznego! :) 

 
     

sobota, 7 lutego 2015

Babeczki daktylowe (ok. 370 kcal / 100 g)


Przepis na babeczki jest przerobionym przepisem na ciasto daktylowe, babeczki tym razem z masłem, kolejnym przetestuje banana ;) Miłego pieczenia

Składniki (proporcje na ok. 11 babeczek):

340 g daktyli drylowanych suszonych
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
250 - 260 ml gorącej wody  (mi nalało się 265 ml)
250 g mąki (szymanowskiej)
90 g brązowego cukru
65 g miękkiego masła
1 wielkie jajo ;) lub półtora (90 g)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
ekstrakt waniliowy

Przygotowanie: 

1. Daktyle kroimy na mniejsze kawałki i zalewamy gorącą wodą z sodą (260 ml). Jak rozmoczą się i wystygną blendujemy je razem z wodą.
2. Pozostałe składniki miksujemy, dodajemy masę daktylową i ponownie miksujemy.
3. Foremki do babeczek napełniamy do 3/4 wysokości.

Pieczenie:

Grzałka: góra - dół
Temperatura: 180 stopni
Czas pieczenia: 25 - 30 min (do suchego patyczka)

Kaloryczność:

Kcal na 100 g jeszcze lekko ciepłych babeczek: ok. 370 kcal / 100 g
Jedna babeczka (zdjęcie - 63 g): ok. 235 kcal  

Smacznego! :) 
  

Walentynkowe menu

sobota, 27 grudnia 2014

Kremowy sernik cytrynowy (205 kcal / 100 g)



Składniki:

Spód:

ok. 20 herbatników (mi wystarczyło 17 sztuk - 80 g)


Masa serowa:

900 g sera mielonego sernikowego (tu: President)
250 g cukru pudru
50 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
3 jajka
1 żółtko
280 ml śmietany 18%
2 łyżeczki (5-8 g) startej skórki z cytryny
3 łyżeczki (6 g) soku z cytryny

Polewa:

145 g śmietany 18%
30 g cukru pudru
2 łyżeczki (4 g) soku z cytryny

Przygotowanie:

1. Wyparzamy cytrynę, ścieramy skórkę z cytryny i wyciskamy sok.
2. Wszystkie składniki na masę serową łączymy, nie miksujemy zbyt długo, tylko tak aby składniki się połączyły.
3. Na spodzie formy układamy herbatniki.
4. Wylewamy na nie masę serową.

Pieczenie:
5. Formę wstawiamy na środkowy poziom piekarnika, na poziomie o jeden niżej ustawiamy drugą, większą formę wypełnioną wrzącą wodą.
6. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzałka: góra - dół), pieczemy 15 min, zmniejszamy temperaturę do ok. 110 stopni i pieczemy jeszcze ok. 50 min (ja piekłam 15 min dłużej). Cała powierzchnia sernika musi się ściąć. Poziom upieczenia sprawdzamy delikatnie poruszając tortownicą – sernik może delikatnie drgać na środku ale nie może drgać na całej powierzchni.
7. Przestudzamy sernik w piekarniku. Wyjmujemy.  

8. Gdy sernik ostygnie, z podanych składników przygotowujemy polewę, wylewamy na wierzch ciasta, wyrównujemy i wstawiamy do lodówki. Podajemy schłodzony.

Forma:

Forma o wymiarach 28 cm x  24 cm

Kalorie:

Kcal na 100 g schłodzonego sernika: 205 kcal / 100 g
Kawałek (zdjęcie - 152 g, 8,5 x 6 cm): 312 kcal 





Wigilia 2014

środa, 5 listopada 2014

Ciasto otrębowe, pełnoziarniste - na drugie śniadanie (ok. 310 kcal /100g)

Ciasto idealne na drugie śniadanie do pracy, na uczelnie, do szkoły - zwarte, nie rozpada się, nie jest kłopotliwe w "transporcie". Będzie to smaczna, słodka pełnoziarnista przekąska pełna zdrowych otrębów, która doda Ci sił do dalszej pracy, nauki - ciasto, po którym nie chcę się po chwili znowu coś przekąsić.

Składniki:

1 szklanka (135 g) mąki pszennej pełnoziarnistej
pół szklanki (60 g) otrębów owsianych
pół szklanki (35 g) otrębów żytnich
4 jajka (osobno białka, osobno żółtka)
pół szklanki cukru (100 g) - myślę, że spokojnie można dać o 1/3 mniej
2 łyżki (40 g) rodzynek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki mleka 2% (25 ml) - tylko jeśli ciasto jest ciut za gęste

Przygotowanie:
1. Najpierw rodzynki namaczamy w wodzie.
2. Białko ubijamy, dodając po trochu cukier (jak przy robieniu bez).
3. Odcedzamy rodzynki i posypujemy odrobiną mąki, mieszamy.
4. Do białka dodajemy żółtka, miksujemy chwileczkę na niskich obrotach przy pomocy miksera, dodajemy otręby, przesianą mąkę i proszek do pieczenia, miksujemy, tylko tyle żeby składniki się połączyły. W razie potrzeby dodajemy trochę mleka.
5. Dodajemy rodzynki, mieszamy łyżką.    
6. Pieczemy 35-40 min w temperaturze 170-180 stopni. Do suchego patyczka. Po upieczeniu czekamy aż ostygnie.

Forma:

Forma o wymiarach ok. 25 x 10 cm

Kaloryczność:

Kaloryczność na 100 g ostudzonego ciasta: ok. 310 kcal/100g
1 porcja 55 g (zdjęcie, jeden kawałek grubości ok. 1-1,5 cm): 171 kcal

Uwagi:
Polecam jeść z dżemem, marmoladą. 


Smacznego! :) 
http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki
Moje wypieki i desery na każdą okazję

wtorek, 4 listopada 2014

Bananowiec, ciasto bananowe (bez masła) - ok. 122 kcal /100 g - dla dzieci

Ciasto idealne dla dzieci, bo cieszy oczy swoją trzęsącą się konsystencją, nie jest nudne, a wesołe i dlatego powinno przypaść do gustu pociechą,  idealnie pasuje na dziecięce przyjęcia, między innymi dlatego, że zawiera pożywne banany, które dodadzą energii potrzebnej do długiej zabawy i urodzinowego szaleństwa. :)

A i rodzice "oszukanym serniczkiem" (jak nazwało go moja mama) nie pogardzą :)

Składniki: 

1 opakowanie (potrzebne ok. 100 g) okrągłych biszkoptów
2 galaretki truskawkowe
1 galaretka poziomkowa (lub dowolna)
4 banany (480 g)
200 ml śmietany 30 %
1 fix do śmietany
1 łyżka (10 g) cukru pudru (+ dwie miareczki stevii, lub ew. jeszcze jedna łyżka cukru)

Przygotowanie:

1. Formę wykładamy biszkoptami.
2. Przygotowujemy 2 truskawkowe galaretki, używamy 0,5 ilości wody podanej na opakowaniu (u mnie: 500 ml na dwie galaretki), czekamy aż galaretki ostygną.  
3. Blenderem miksujemy banany, dodajemy ostudzoną galaretkę truskawkową, łączymy za pomocą miksera.
4. Tak przygotowaną masą cieniutko pokrywamy biszkopty i wstawiamy na pół godziny do lodówki. 
5. Ubijamy bitą śmietanę, dodajemy cukier puder (+ stevię), ubijamy według instrukcji na fixie.
6. Do bitej śmietany powoli dolewamy galaretkę z bananami, miksujemy wszystko przy pomocy miksera.
7. Po pół godzinie wyjmujemy biszkopty z lodówki i zalewamy je powstałą masą.
8. Wstawiamy do lodówki.
9. Przygotowujemy poziomkową galaretkę dodając trochę mniej wody niż w przepisie na opakowaniu (ja zamiast 500 ml dałam 450, żeby galaretka była trochę ściślejsza)
10. Gdy galaretka ostygnie, a ciasto w lodówce się ściśnie wylewamy na nie galaretkę tworząc kolejną warstwę. Ponownie wkładamy do lodówki i czekamy aż stężeje.

Forma:

Okrągła forma - 22 cm średnicy

Kaloryczność:

Kaloryczność na 100 g schłodzonego ciasta: 122 kcal / 100g
1 kawałek 80 g (zdjęcie): 98 kcal

Smacznego! :) http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki
 
Moje wypieki i desery na każdą okazję


środa, 29 października 2014

Ciasto "Zemsta teściowej" (inaczej) - dla gości


Dziś trochę z innej beczki, bardziej słodko i kalorycznie, z tego powodu ciasto może nie do jedzenia na co dzień ale na pewno super na wizytę gości. Upiecz w piątek i czekaj aż ktoś wpadnie w odwiedziny - zrobisz gościom przepyszną niespodziankę (moi nawet wzięli ten przepis na przyszłość). Ciasto słodko kwaskowate - przez to zwodnicze, bo można go zjeść naprawdę dużo, więc koniecznie trzeba się podzielić, a gościom kawałek przy kawie nie zaszkodzi :)

Składniki:

Ciasto:

2 (niepełne - po 4/5 szklanki) szklanki mąki pszennej (Szymanowskiej) (270 g)
150 g margaryny (używałam Kasi)
trochę ponad 0,5 szklanki cukru pudru (90 g)
3 żółtka
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Beza:
3 białka
ponad 0,5 szklanki cukru (110 g) 
płatki migdałowe (tyle co do posypania po wierzchu)

Śmietana:
300 ml śmietany 30%
1,5 fixa
1 łyżka cukru pudru (10 g)

Środek:

1 konfitura wiśniowa niskosłodzona (tu: Łowicz 240 g)

Przygotowanie:

1. Składniki na ciasto łączymy i wygniatamy. Dzielimy na pół, "wylepiamy" nim 2 formy wyłożone papierem do pieczenia.
2. Pierwszą keksówkę z samym ciastem pieczemy 35 min w temp 180-190 stopni (grzałka góra - dół)
3. W międzyczasie ubijamy białka z cukrem, wykładamy na ciasto do drugiej keksówki, wierzch posypujemy płatkami migdałów, wkładamy do piekarnika, pieczemy 15 min w temp 180 (mogą piec się razem) potem wyjmujemy pierwszą część ciasta a ciasto z bezą zostawiamy jeszcze na 20 min (przykręcamy piekarnik do 160 stopni).
4. Gdy obie części się upieką - czekamy aż ostygną, na samo ciasto wykładamy konfiturę wiśniową, wkładamy do lodówki.
5. Gdy ciasto się schłodzi ubijamy bitą śmietanę i wykładamy ją na warstwę konfitury.
6. Część ciasta z bezą wyjmujemy z keksówki i przykrywamy nią warstwę bitej śmietany.
7. Teraz niech się ściśnie w lodówce (ja zostawiłam na całą noc). 

Wymiary blachy:
Keksówka o wymiarach ok. 30 cm x 10 cm (może być trochę większa, ciasto będzie cieńsze i łatwiej będzie je "przebić" w trakcie jedzenia - ciasto twardością przypomina twardsze ciasta) 

Uwagi/sugestie:

Jakbyście chcieli żeby ciasto było cieńsze łatwiej będzie je przymrozić a później zetrzeć na tarce i wylepić keksówkę takim.

Kaloryczność (wysoka):

Kcal w 100 g schłodzonego ciasta: ok. 372 kcal / 100 g
Porcja na zdjęciu (90 g): 335 kcal

  
(Przepis jest zmodyfikowaną przeze mnie wersją "Zemsty teściowej", przepis pierwotny http://smaker.pl/przepis-quot-zemsta-tesciowej-quot,49594.html)


  
Moje wypieki i desery na każdą okazję

poniedziałek, 14 lipca 2014

Lekkie ciasto sernikowo-bezowe z wiśniami i porzeczkami (155 kcal/100 g)


Składniki:

Sernikowy spód:

250 g chudego twarogu
250 g serków homogenizowanych (tu: 1 duży waniliowy danonek (90g) + 160 g serka chudego miss talia 0%)
2 x jajko
50 g kaszy manny
10 g (2 łyżeczki) cukru wanilinowego
4 łyżeczki cukru (w razie potrzeby więcej, ja dodatkowo dodałam 4 miareczki stevii w pudrze)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Bezowy wierzch:

3 x białko
130 g cukru (11 łyżek; 3/4 szklanki)
150 g pozbawionych pestek wiśni
150 g czerwonej porzeczki
szczypta soli

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki potrzebne na sernikowy spód blendujemy razem na gładko.

2. Masę twarogową przelewamy do okrągłej formy o średnicy 24 cm.

3. Podpiekamy przez 10 min w temp 180 stopni (grzałka: góra-dół).

4. Ubijamy na sztywno białka ze szczyptą soli.

5. Po trochu dodajemy do nich cukier dalej ubijając.

6.  Następnie dodajemy wiśnie i porzeczki, wszystko razem mieszamy łyżką.

7. Na podpieczony spód równomiernie wykładamy białkową masę z owocami, ponownie umieszczamy ciasto w piekarniku.

8. Pieczemy jeszcze 40-45 min w temp 170 stopni. Pilnujemy, żeby wierzch się za bardzo nie przypiekł.

9. Wyjmujemy, czekamy aż ostygnie, wstawiamy do lodówki.

Informacje: 

Forma: okrągła o średnicy 24 cm
Piekarnik: grzałka góra - dół;
Czas pieczenia: (całkowity 50-55 min) 10 min 180 stopni spód + 40-45 min 170 stopni całość

Kalorie: 

Całość: 1540 kcal, przybliżona waga ciasta: 1 kg
(155 kcal/100 g gotowego, przestudzonego ciasta)



Smacznego!

W wiśniowym sadzie 2014 Lato w pełni! Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni

wtorek, 8 kwietnia 2014

Babeczki jaglano-bananowe ze śliwkami (dietetyczne ok. 175 kcal/100 g)


Składniki (ok. 8 babeczek):

90 g suchej kaszy jaglanej (ok. 7 łyżek)
1 jajko (średnia wielkość)
45 g cukru (mniej więcej 4 płaskie łyżki) + ja dodałam 4 miareczki stevii
60 ml mleka 2%
1/4 łyżeczki sody
50 g (pół średniej sztuki) banana
160 g (dwie sztuki) śliwki

Przygotowanie:

1. Ugotuj kaszę jaglaną w ok 150 ml wody. Gdy będzie gotowa ostudź. (ja robiłam w parowarze 35 min)
2. Zmiksuj blenderem przestudzoną kaszę jaglaną z jajkiem, cukrem, mlekiem, bananem i sodą. 
3. Śliwki pokrój na małe kawałki (1cmx1cm, lub większe).
4. Dodaj śliwki do masy.
5. Napełniaj foremki na babeczki (do 3/4) starając się, żeby równomiernie rozłożyć śliwki.

Pieczenie:

Ustawienie piekarnika: grzanie góra-dół
Temperatura: 180 stopni
Czas: 40 min + 10 minut w zamkniętym piekarniku 

Wyjmij, poczekaj aż ostygną i włóż do lodówki, według mnie najlepiej smakują już dobrze schłodzone. 

Kalorie: 

Kalorie w schłodzonych babeczkach: 175 kcal / 100g 
(jedna babeczka - w przypadku 8 sztuk z tej ilości składników: ok. 90 - 100 kcal)

 
Smacznego! :)  (dodam, że ku mojemu zaskoczeniu mojej mamie która jest strasznym łasuchem, bardzo smakowały :) )

Zdrowy tryb życia

sobota, 31 sierpnia 2013

Niskokaloryczny serniczek - ciasto twarogowe z owocami (bez mąki, ok. 116 kcal/100g)


Dzisiaj z okazji Dnia Bloga mam dla was przepis na lekkie ciasto z galaretką i owocami :)


Składniki:

250 g chudego twarogu
250 g serka homogenizowanego 0%
50 g kaszy manny
2 jajka (oddzielnie żółtka i białka)
10 g cukru wanilinowego (2/3 opakowania)
4 łyżeczki cukru
dodatkowo, aby było słodsze: 4 miareczki stevii, inny słodzik, cukier lub nic ;)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

200 g borówek amerykańskich (lub innych owoców)
3/4 opakowania galaretki (przygotowane 3 z 4 porcji na które starcza opakowanie) - użyłam galaretki truskawkowej Winiary

Przygotowanie:

1. Twaróg łączymy z serkiem homogenizowanym, dodajemy kaszy manny, żółtka, cukry, proszek do pieczenia i blendujemy (żeby twaróg był bez grudek).
2. Białka ubijamy na sztywną pianę, którą następnie dodajemy do masy twarogowej. Całość łączymy za pomocą łyżki.
3. Masę wykładamy na blachę, na wierzchu układamy borówki.

Pieczenie i dalsze kroki:

Pieczemy 50 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie: góra-dół) - wierzch się ładnie przyrumieni.

Przygotowujemy galaretkę według przepisu na opakowaniu (trochę mniej wody - ja na 3/4 zawartości opakowania dałam jakieś 300 ml)

Gdy ciasto przestygnie, smarujemy jego wierzch cienką warstwą ostudzonej galaretki (jeszcze płynnej). Wkładamy do lodówki na 30 min.

Po 30 min wyjmujemy ciasto i wylewamy na nie resztę galaretki. Wkładamy ponownie do lodówki i czekamy aż galaretka stężeje.



Forma: 

Okrągła forma o średnicy 24 cm

Kalorie: 

Całość: ok. 1160 kcal
(ok. 116 kcal/100g gotowego do jedzenia ciasta)


Smacznego! :)


wtorek, 27 sierpnia 2013

Ciasto kakaowe fasolowo-bananowe (ok. 205 kcal/100g)

Z okazji imienin postanowiłam zrobić sobie małokaloryczne mocno kakaowe ciasto, powstało z połączenia wielu przepisów, jakie znalazłam w internecie. Oto moja propozycja :)


Składniki:

1 puszka czerwonej fasoli (po odsączeniu ok. 240g fasoli) - użyłam Dawtona
1 banan (ok. 100 g)
1 cukier wanilinowy (16 g)
50 g (2 łyżki) jogurtu naturalnego gęstego (użyłam jogurtu: Bakoma naturalnie gęsty)
30 g (3 łyżki) płatków owsianych górskich
2 jajka (osobno żółta, osobno białka)
16 g miodu (1 pełna łyżeczka do herbaty)
30 g (3 łyżki) kakao (użyłam Wedla)
2 rządki (tu: 34 g) gorzkiej czekolady (ja użyłam gorzkiej czekolady marki Wedel 64% masy kakaowej - wolę trochę słodsze ;))
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
3 miareczki stevii w pudrze (dajcie według uznania: cukier, słodzik, co wolicie - wartość kaloryczna nieznacznie się zmieni, ale nie sądzę, żeby potrzeba było wiele słodzić)

Przygotowanie:

1. Odsączamy fasolę z zalewy. Blendujemy ją z bananem.
2. Na tarcie ścieramy czekoladę lub drobno ją kroimy.
3. Do masy dodajemy: cukier wanilinowy, miód, jogurt, kakao, czekoladę i miksujemy przy użyciu miksera.
4. Sprawdzamy czy słodkość naszej masy nam odpowiada, jeśli nie - dosładzamy według uznania.
5. Dodajemy płatki owsiane, żółtka oraz proszek do pieczenia. Łączymy mikserem
6. Ubijamy białka na sztywną pianę. Dodajemy je do wcześniej przyszykowanej masy i mieszamy łyżką do połączenia białek z ciastem.  

Pieczenie:

Ciasto wlewamy do formy o wymiarach ok. 25 x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia.

Formę wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzanie: góra-dół) i pieczemy ok. 55 min


Kalorie:

Całość ciastka - ok. 1030 kcal
(ok. 205 kcal/100g)
Duża porcja (1/3 całości) - 343 kcal

Podchodziłam sceptycznie do ciast fasolowych, nie wierzyłam, że nie czuć w nich smaku fasoli, a jednak.
Fasoli nie poczułam, ciasto smakuje za to bananem i jest mocno kakaowe.

 
Smacznego!   

wtorek, 2 kwietnia 2013

Sernik

Składniki: (waga ciasta ok. 2 kg)

Ciasto:
250 g (2 szklanki) mąki pszennej
100 g masła
100 g (3/4 szklanki, 10 łyżek) cukru pudru
1/2 łyżki smalcu
1 żółtko
2 łyżki kwaśnej śmietany (18%)
2 łyżki kakao
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa:
1 kg twarogu (zmielony 2 razy lub twaróg z wiaderka)
- ja użyłam twarogu sernikowego mielonego, firmy Piątnica -
5 jajek
1 szklanka cukru pudru
1 opakowanie (16 g) cukru wanilinowego
2 łyżki budyniu śmietankowego
100 g rodzynek sułtańskich
100 g skórki pomarańczowej
(lub inne bakalie - według uznania)


Przygotowanie:
1. Mąkę, cukier puder, kakao i proszek do pieczenia posiekać z masłem i smalcem. Dodać śmietanę i żółtko. Wyrobić ciasto.
2. Ciasto podzielić na 3 części i włożyć do zamrażalki na 2 godziny. Bakalie zalać wodą, niech się moczą przez czas mrożenia ciasta.

3. Po 2 godzinach zetrzeć ciasto (na dużych oczkach), 2/3 ciasta zetrzeć na blachę. Odlać wodę z miski z bakaliami i oprószyć je mąką.

4. Żółtka oddzielić od białek (5 jajek). Twaróg połączyć z żółtkami, cukrem pudrem, cukrem wanilinowym, budyniem i bakaliami.
5.Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy serowej. Pianę z masą delikatnie wymieszać za pomocą łyżki.

6. Na starte ciasto wyłożyć masę serową. Pozostałą częścią ciasta obsypać wierzch.

Pieczenie (termoobieg, środkowy poziom piekarnika)
Blacha: okrągła o średnicy 28 cm
Temperatura: 180 stopni
Czas: 50 min + 10 min w wyłączonym, zamkniętym piekarniku, potem uchylamy, żeby ciasto przestygło w środku.

Kaloryczność:
Całe ciasto - ok. 5590 kcal
Kawałek (1/16 ciasta - zdjęcie) - ok.350 kcal


Smacznego! :)


Przepis od: www.smaker.pl/profil/dalijka

środa, 27 marca 2013

Ciasto/babeczki marchewkowe (ok. 231 kcal/100g)



Składniki:

1 i 1/2 (190 g) szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
3 łyżki (30 g) płatków owsianych górskich 
3 duże marchewki (350 g) (starte w paski na drobnych oczkach)
3 duże jajka
0,5 szklanki (100 g) cukru brązowego (lub według uznania, można dodatkowo dodać miód, słodzik)
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
2 (10 g) łyżeczki masła
3 łyżki mleka 2%
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1 łyżka (20 g) gęstego jogurtu naturalnego  
Przyprawy:  1 i 1/2 łyżeczki cynamonu, 1/2 łyżeczki imbiru mielonego, szczypta soli


Lukier: cukier puder, sok z cytryny


Przygotowanie:

1. Do jednej miski przesiać: mąkę, proszek do pieczenia, płatki owsiane, sodę, sól i przyprawy.

2. W drugiej misce mikserem na wolnych obrotach wymieszać: masło, mleko, jajka, cukier, tartą marchewkę (marchewkę najpierw należy odcisnąć, pozbyć się nadmiaru soku) i ekstrakt z wanilii (jeżeli wyjdzie zbyt wodniste to odlewamy trochę wody)

3. Następnie dodać masę do mąki i wymieszać łyżką.

Jak przestygnie ciasto/babeczki posmarować cytrynowym lukrem (lukier: cukier puder (na całe ciasto starczą jakieś 3 i 1/2 łyżki - 40g), sok z cytryny - ucierać do uzyskania konsystencji gęstej śmietany) 

Pieczenie (piekarnik z termoobiegiem):

Ciasto:
Forma: długość ok. 30 cm
Czas pieczenia: mniej więcej 35-40 min (aż patyczek włożony w środek ciasta będzie czysty)
Temperatura: 180 stopni
Kalorie: całość ok. 1800 kcal
Kalorie: ok. 231/100g upieczonego ciasta

Babeczki:
Ilość: mniej więcej 12 sztuk (foremki napełniamy do 2/3 wysokości)
Czas pieczenia: 20-25 min (aż patyczek włożony w środek ciasta będzie czysty)
Temperatura: 180 stopni
Kalorie: ok. 150 kcal/babeczka (o ile wyszło ich 12)

Smacznego! :) 



Licznik odwiedzin